Červí larvy žerou umělou hmotu. Blíží se řešení potíží s plastovým odpadem? | info.cz

Články odjinud

Červí larvy žerou umělou hmotu. Blíží se řešení potíží s plastovým odpadem?

Ke zjištění, že larvy škůdce včelařských provozů zavíječe voskového s chutí konzumují umělohmotné materiály, došlo čirou náhodou. Podaří se s pomocí nevzhledných červů vyřešit hrozící ekologickou katastrofu, kterou způsobuje nadprodukce plastů?

Kromě toho, že Federica Bertocchiniová pracuje jako bioložka v Institutu biomedicíny a biotechniky, se s živými tvory setkává i ve svém volném čase. Je totiž nadšenou včelařkou. Právě jeden z jejích bzučících úlů ji přivedl na stopu stěží uvěřitelného objevu.

Když totiž přišla po ránu příbytek svých pilných včeliček zkontrolovat, zjistila, že se úl hemží červy. To ji rozzlobilo a rozhodla se s nevzhlednými larvami zavíječe voskového zatočit. Nabrala je tedy do igelitky a domnívala se, že má vystaráno.

K jejímu velkému šoku se ale červi prokousali plastem ven. Bertocchiniová se tedy spojila s dvěma biochemiky z univerzity v Cambridge a pokus zopakovali. Asi sto larev položili na igelitovou tašku a čekali.

Po zhruba čtyřiceti minutách se na plastové tašce objevily první vyžrané díry. Rozdílovým vážením pak vědci stanovili, že za pouhých pár desítek minut nenasytní červi sežrali dvaadevadesát miligramů plastu. To je vyšší tempo než při nasazení bakterií nebo hub do stejného procesu.

Aby ověřili, zda jsou larvy schopné polyetylen rozkládat nebo pouze vykousaly do igelitky díry, zkoumal vědecký tým obsah plastu v jejich trávicí soustavě. Po dvanácti hodinách se jim dostalo kýženého výsledku. 13 % plastové hmoty z těla červů zmizelo.

Federica Bertocchiniová a její kolegové publikovali svůj objev ve vědeckém časopise Current Biology. Všichni schodně podotýkají, že nechtějí začít plošně nasazovat červy do světového oceánu, aby z něj vyžrali znečištění v podobě plastových odpadů.

Výsledky jejich průzkumu je ale dovedly ke zjištění, že v tělech larev zavíječe voskového existují chemické látky, které jsou schopny umělou hmotu rozkládat. Nyní by vědci rádi zjistili, o jaké konkrétní látky se jedná, izolovali je z těl červů a začali s jejich masovou průmyslovou výrobou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud