Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Červí larvy žerou umělou hmotu. Blíží se řešení potíží s plastovým odpadem?

Červí larvy žerou umělou hmotu. Blíží se řešení potíží s plastovým odpadem?

Ke zjištění, že larvy škůdce včelařských provozů zavíječe voskového s chutí konzumují umělohmotné materiály, došlo čirou náhodou. Podaří se s pomocí nevzhledných červů vyřešit hrozící ekologickou katastrofu, kterou způsobuje nadprodukce plastů?

Kromě toho, že Federica Bertocchiniová pracuje jako bioložka v Institutu biomedicíny a biotechniky, se s živými tvory setkává i ve svém volném čase. Je totiž nadšenou včelařkou. Právě jeden z jejích bzučících úlů ji přivedl na stopu stěží uvěřitelného objevu.

Když totiž přišla po ránu příbytek svých pilných včeliček zkontrolovat, zjistila, že se úl hemží červy. To ji rozzlobilo a rozhodla se s nevzhlednými larvami zavíječe voskového zatočit. Nabrala je tedy do igelitky a domnívala se, že má vystaráno.

K jejímu velkému šoku se ale červi prokousali plastem ven. Bertocchiniová se tedy spojila s dvěma biochemiky z univerzity v Cambridge a pokus zopakovali. Asi sto larev položili na igelitovou tašku a čekali.

Po zhruba čtyřiceti minutách se na plastové tašce objevily první vyžrané díry. Rozdílovým vážením pak vědci stanovili, že za pouhých pár desítek minut nenasytní červi sežrali dvaadevadesát miligramů plastu. To je vyšší tempo než při nasazení bakterií nebo hub do stejného procesu.

Aby ověřili, zda jsou larvy schopné polyetylen rozkládat nebo pouze vykousaly do igelitky díry, zkoumal vědecký tým obsah plastu v jejich trávicí soustavě. Po dvanácti hodinách se jim dostalo kýženého výsledku. 13 % plastové hmoty z těla červů zmizelo.

Federica Bertocchiniová a její kolegové publikovali svůj objev ve vědeckém časopise Current Biology. Všichni schodně podotýkají, že nechtějí začít plošně nasazovat červy do světového oceánu, aby z něj vyžrali znečištění v podobě plastových odpadů.

Výsledky jejich průzkumu je ale dovedly ke zjištění, že v tělech larev zavíječe voskového existují chemické látky, které jsou schopny umělou hmotu rozkládat. Nyní by vědci rádi zjistili, o jaké konkrétní látky se jedná, izolovali je z těl červů a začali s jejich masovou průmyslovou výrobou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744