Češi jsou největší rasisté v Evropě, naznačuje průzkum Harvardské univerzity | info.cz

Články odjinud

Češi jsou největší rasisté v Evropě, naznačuje průzkum Harvardské univerzity

Imigrační vlny se Česku zatím vyhýbají, přesto jsou jeho obyvatelé největší rasisté na evropském kontinentě. Ukazuje to nový průzkum, který 15 let sbíral data od obyvatel napříč Evropou. Přestože projektu se zúčastnilo přes 200 tisíc respondentů, i dle samotných autorů mohou být výsledky stále ještě pozitivnější než skutečnost a ve skutečnosti je množství rasistů v jednotlivých státech ještě větší.

Internetového projektu Harvardské univerzity se mezi lety 2002 a 2015 zúčastnilo 288 076 Evropanů. V jednoduchém testu museli uživatelé k tvářím přiřazovat pozitivní nebo negativní hodnocení, které je po zhlédnutí jednotlivých obličejů napadalo. V souboru fotografií byli lidé tmavé i bílé pleti. Výsledky pak podle zpravodajského webu Quartz ukázaly, jaký podíl lidí spojoval s figuranty tmavé pleti slova jako „zlý“ a „špatný“.

Nejvíce negativně hodnotili tmavé tváře právě Češi. V závěsu za nimi pak skončili Litevci, Bělorusové a Ukrajinci. Naopak nejtolerantnější jsou národy na západě Evropy – Irové, Britové nebo Belgičané. Jako tolerantní se dle dat ukázaly také balkánské národy. Jak uvádí autoři výzkumu, může to být tím, že o projektu se mluvilo v tamních médiích a zúčastnil se ho tak větší a nereprezentativní vzorek lidí.

Mapa rasismu v EvropěMapa rasismu v Evropěautor: internet

Právě výpovědní hodnota dat může být dle expertů sporná. Účastnili se jej za každý národ pouze uživatelé internetu a většinou lidé mladší, než je věkový průměr jednotlivých zemí. Autoři projektu proto předpokládají, že množství skutečných rasistů v každém národě je pravděpodobně ještě vyšší.

Výsledky překvapivě také dokázaly, že ač se lidé sami definují jako tolerantní, dle testu prokazovali známky rasismu a používali hodnocení černý=špatný. Dle autorů výzkumu je to proto, že přestože postoj jednotlivce může být liberální, tváře testovaní hodnotili na základě okamžitého dojmu, který se utváří hluboko v lidském povědomí a je ovlivněný výchovou i kulturním prostředím, ve kterém člověk žije.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud