Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká televize připomene 80. výročí narození Jiřího Menzela. Nebude chybět Rozmarné léto ani Skřivánci na niti

Česká televize připomene 80. výročí narození Jiřího Menzela. Nebude chybět Rozmarné léto ani Skřivánci na niti

K nadcházejícím osmdesátinám filmaře a divadelníka Jiřího Menzela připravila Česká televize tematické vysílání. Za jeho tvorbou i životem se ohlédne od soboty 17. února v celkem deseti pořadech, mezi nimiž budou i celovečerní snímky, oznámila to mluvčí Karolína Blinková.

Na obrazovku se dostane například inscenace Machiavelliho komedie Mandragora, která se v Menzelově režii v pražském Činoherním klubu hrála od roku 1965 nepřetržitě jedenáct let. Jubilanta zachytil dokument Jiří Menzel očima Jiřího Suchého, ke kterému Suchý vytvořil námět i scénář a sám jej režíroval. Do života předního režiséra budou mít diváci možnost nahlédnout i v dokumentu z cyklu Neobyčejné životy. Objeví se i v jednom z dílů pamětnického cyklu Úsměvy.

„Diváci se dále mohou těšit na oblíbené filmy jako Rozmarné léto, Konec starých časů, Skřivánci na niti či snímek Věry Chytilové Hra o jablko. Chybět nebudou ani Oscarem oceněné Ostře sledované vlaky,“ uvedla Blinková.

Jiří Menzel dostal na filmová plátna sedmkrát Bohumila Hrabala, třikrát Vladislava Vančuru a dvakrát Josefa Škvoreckého. Právě zahájený mezinárodní festival v Berlíně mu udělí cenu Kamera Berlinale určenou osobnostem, k nimž má tato přehlídka zvláštní vztah. Jejími držiteli jsou například herec a režisér Clint Eastwood, režisér Sydney Pollack či herečky Jodie Fosterová a Isabella Rosselliniová.

Cena bude na festivalu vyhlášena 23. února v den jeho osmdesátin, kdy tam bude mít světovou premiéru snímek Tlumočník, ve kterém Menzel hraje. „V této chvíli se řeší způsob předání a konkrétní podoba večera,“ řekla dnes mluvčí snímku Uljana Donátová.

Oscarový filmař je totiž stále v péči specialistů nemocnice v pražských Střešovicích, kde koncem listopadu prodělal náročnou operaci hlavy. Jeho manželka Olga ČTK upřesnila, že šlo o komplikaci po těžké meningitidě. 

Prestižním oceněním v Berlíně se Menzel alespoň symbolicky vrátí na festival, kde zaznamenal úspěchy jako režisér. V roce 1990 tam po letech nucené odmlky uvedl hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti a získal za ni Zlatého medvěda pro nejlepší film. V roce 2006 byl vybrán do soutěže další jeho snímek podle Hrabalovy předlohy Obsluhoval jsem anglického krále; získal cenu FIPRESCI. 

V Tlumočníkovi Menzel ztvárnil titulní postavu asketického Aliho, jeho protihráčem byl v roli bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol přední rakouský herec Peter Simonischek. Slavnostní česká premiéra Tlumočníka bude 27. února, do kin snímek vstoupí 15. března.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1