Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestující žaluje aerolinky kvůli poškození zdraví. Může za to 14hodinový let vedle tlouštíků

Cestující žaluje aerolinky kvůli poškození zdraví. Může za to 14hodinový let vedle tlouštíků

Po společnosti United Airlines, která pobouřila svět násilným chováním vůči pasažérovi,  jenž se odmítl vzdát svého místa na palubě, čelí skandálu i další americké aerolinky. Na American Airlines podává žalobu cestující, kterému mnohahodinové sezení mezi obézními spolupasažéry způsobilo zdravotní potíže.

Sedmašedesátiletý Micheal Anthony Talyor tvrdí, že ho palubní personál odmítl na jeho žádost přesunout na jiné místo a on tak byl nucen absolvovat čtrnáctihodinový let ze Sydney do Los Angeles mezi dvěma obézními spolucestujícími, kteří ho kvůli svým tělesným proporcím vystavili utrpení, protože ho utiskovali.

Taylor uvádí, že let strávil v nekomfortních pozicích, které zhoršily jeho skoliózu a tak poničily jeho záda. „Lidem, kteří seděli vedle mě, nic nevyčítám – zaplatili si za letenku stejně jako já. Palubní personál mi mohl poskytnout místo pro posádku, nebo přesunout pasažéry, ale nic neudělal,“ postěžoval si Daily Telegraphu.  

Podle jeho právníka by případ mohl vyvinout na aerolinky tlak, aby cestování v ekonomických třídách učinili pro své pasažéry pohodlnější – ať už tím, že přehodnotí usazování pasažérů či upraví sedadla. Mluvčí American Airlines odmítla případ komentovat s tím, že se společnost teprve s žalobou seznamuje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1