Čína chce vybudovat město třikrát větší než New York. Cesty do něj už teď praskají ve švech

Info.cz, ekb

04. 04. 2017 • 21:09

Plán vybudovat novou zvláštní hospodářskou zónu vzdálenou 100 kilometrů jihozápadně od Pekingu Čína ohlásila před pár dny a dotčený region je od té doby na nohou. Prohlášení komunistické strany vyvolalo vlnu šílenství mezi spekulanty na trhu s nemovitostmi a silnice vedoucí do oblasti plánované zóny s názvem Xiongan New Area praskají ve švech. Ziskuchtiví investoři, kteří vycítili příležitost, se totiž snaží do města dostat dřív než ostatní a mají důvod. Jak vedení Číny tvrdí, půjde o obří projekt, kdy vznikne město rozlohou třikrát větší než New York. 

Čínské úřady ohlásily velkolepý plán za notné dávky propagandy. Výstavbu nového obřího města označily za „strategii klíčovou pro nadcházející tisíciletí“, informuje britský deník The Guardian. „Je to hlavní historická a strategická volba, kterou učinil ústřední výbor Komunistické strany Číny a soudruh Si Ťin-pching,“ píše se v sobotním prohlášení Číny.

Jak zároveň napsala státní tisková agentura, jedním z hlavních záměrů vytvoření nové ekonomické zóny je ulevit 22milionovému hlavnímu městu od dopravního přetlaku tak, aby se Peking alespoň částečně zbavil dopravních zácp a silně znečištěného ovzduší. Obyvatele hlavního města totiž smog dusí stále víc a za největší krize před ním utíkají do desítky kilometrů vzdálených hor.

„Xiongan bude odpovědí na hlavolam čínského růstu: obrovské rozrůstání měst musí ustoupit vyvážené a inkluzivní rozvojové strategii. Bude to víc než pouhé repliky minulých úspěchů v Číně,“ píše tisková agentura.

Čínský prezident Si Ťin-pching od výstavby gigantické města slibuje ochranu životního prostředí, ale i zlepšení života obyvatel. Na výzvy čínských politiků slyší hlavně investoři, kteří se hrnou do regionu a doufají, že na velkolepém plánu vydělají. Region se tak po sobotním překvapivém prohlášení těší nebývalé vlně zájmu.

Místní hotely i silnice vedoucí do regionu od soboty praskají ve švech a jak hlásí místní média, ceny nemovitostí v regionu se od té doby téměř zdvojnásobily. „Byl jsem tak nadšený, že jsem nespal celou noc. Ten plán je koláč padající z nebe,“ svěřil se pro Beijing News Chen Bo, který by v oblasti rád koupil dům.

Místní realitní makléře ale zpráva nepotěšila. Kvůli nebývalému nárůstu zájmu o nemovitosti úřady nouzově zakázaly prodej, a realitkám tak nezbývalo než zavřít. Ulice proto zaplavily protesty lidí pracujících v oblasti realit.

Čína už v minulosti vytvořila řadu podobných „nových oblastí“ jako součást masové urbanizace, která nahnala stovky milionů lidí do měst. Podle kritiků však tyto regiony, které se staly místem podobně megalomanských projektů, dnes zejí prázdnotou, a přezdívá se jim proto „města duchů“.

SDÍLET