Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína chce vybudovat město třikrát větší než New York. Cesty do něj už teď praskají ve švech

Čína chce vybudovat město třikrát větší než New York. Cesty do něj už teď praskají ve švech

Plán vybudovat novou zvláštní hospodářskou zónu vzdálenou 100 kilometrů jihozápadně od Pekingu Čína ohlásila před pár dny a dotčený region je od té doby na nohou. Prohlášení komunistické strany vyvolalo vlnu šílenství mezi spekulanty na trhu s nemovitostmi a silnice vedoucí do oblasti plánované zóny s názvem Xiongan New Area praskají ve švech. Ziskuchtiví investoři, kteří vycítili příležitost, se totiž snaží do města dostat dřív než ostatní a mají důvod. Jak vedení Číny tvrdí, půjde o obří projekt, kdy vznikne město rozlohou třikrát větší než New York. 

Čínské úřady ohlásily velkolepý plán za notné dávky propagandy. Výstavbu nového obřího města označily za „strategii klíčovou pro nadcházející tisíciletí“, informuje britský deník The Guardian. „Je to hlavní historická a strategická volba, kterou učinil ústřední výbor Komunistické strany Číny a soudruh Si Ťin-pching,“ píše se v sobotním prohlášení Číny.

Jak zároveň napsala státní tisková agentura, jedním z hlavních záměrů vytvoření nové ekonomické zóny je ulevit 22milionovému hlavnímu městu od dopravního přetlaku tak, aby se Peking alespoň částečně zbavil dopravních zácp a silně znečištěného ovzduší. Obyvatele hlavního města totiž smog dusí stále víc a za největší krize před ním utíkají do desítky kilometrů vzdálených hor.

„Xiongan bude odpovědí na hlavolam čínského růstu: obrovské rozrůstání měst musí ustoupit vyvážené a inkluzivní rozvojové strategii. Bude to víc než pouhé repliky minulých úspěchů v Číně,“ píše tisková agentura.

Čínský prezident Si Ťin-pching od výstavby gigantické města slibuje ochranu životního prostředí, ale i zlepšení života obyvatel. Na výzvy čínských politiků slyší hlavně investoři, kteří se hrnou do regionu a doufají, že na velkolepém plánu vydělají. Region se tak po sobotním překvapivém prohlášení těší nebývalé vlně zájmu.

Místní hotely i silnice vedoucí do regionu od soboty praskají ve švech a jak hlásí místní média, ceny nemovitostí v regionu se od té doby téměř zdvojnásobily. „Byl jsem tak nadšený, že jsem nespal celou noc. Ten plán je koláč padající z nebe,“ svěřil se pro Beijing News Chen Bo, který by v oblasti rád koupil dům.

Místní realitní makléře ale zpráva nepotěšila. Kvůli nebývalému nárůstu zájmu o nemovitosti úřady nouzově zakázaly prodej, a realitkám tak nezbývalo než zavřít. Ulice proto zaplavily protesty lidí pracujících v oblasti realit.

Čína už v minulosti vytvořila řadu podobných „nových oblastí“ jako součást masové urbanizace, která nahnala stovky milionů lidí do měst. Podle kritiků však tyto regiony, které se staly místem podobně megalomanských projektů, dnes zejí prázdnotou, a přezdívá se jim proto „města duchů“.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744