Číňané snědli ohroženého luskouna. Jde po nich policie a hrozí jim deset let | info.cz

Články odjinud

Číňané snědli ohroženého luskouna. Jde po nich policie a hrozí jim deset let

Ohrožený druh šupinatého savce se stal zlatým hřebem banketu pořádaného úředníky pro investory v čínské provincii Kuang-si. Případ si převzala tamní policie, viníkům hrozí až deset let za mřížemi.

Roztomilí luskouni, kteří vypadají jako by přišli přímo z pravěku, jsou jedním z nejohroženějších zvířecích druhů na planetě. Za tento fakt vděčí také roztodivným choutkám Asiatů. Ti z jejich šupin, které jsou tvořeny výhradně keratinem, vytvářejí medikamenty pochybného účinku a rovněž občas nějakého luskouna spořádají.

V Číně jsou přitom drobní hmyzožravci chráněni zákonem a za jejich konzumaci hrozí až deset let v kriminále. To neodradilo skupinu úředníků z provincie Kuang-si od toho, aby zařadili luskouna jako zlatý hřeb na slavnostní menu při setkání s investory.

Kauza, o které informuje čínská tisková agentura Sin-chua, se ukázala v plném rozsahu díky příspěvkům účastníků hodokvasu na sociálních sítích. „Bylo to poprvé, co jsem jedl luskouna. Okamžitě jsem propadl té zvláštní chuti,“ napsal jeden z přítomných a svůj text doprovodil odpovídající fotogalerií z banketu.

V Číně se okamžitě strhla ohromná vlna kritiky. „V posledních dnech to vypadá, že silnou stránkou našich úředníků je jejich krutost,“ rozčiloval se jeden z uživatelů čínské největší sociální sítě Weibo. „To je přesně to, proč nakonec luskouni vyhynou. Ostuda!,“ reagoval další.

Luskouni jsou nejvíce pronásledovaným zvířecím druhem na planetě. Na pytláky doplatil jen za posledních deset let podle odhadů milion zástupců těchto hmyzožravých savců. Ačkoliv jsou přísně chráněni, jsou nadále vyhledávanou komoditou na černém trhu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud