Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co se v Padesáti odstínech šedi nedozvíte. Jací jsou lidé, kteří BDSM praktikují?

Co se v Padesáti odstínech šedi nedozvíte. Jací jsou lidé, kteří BDSM praktikují?

Co má společného Sigmund Freud a E. L. Jamesová (autorka trilogie Padesát odstínů šedi)? Rozproudili otevřenou debatu o věcech, o kterých se dříve nemluvilo. S tím ale zároveň formulovali domněnky, které se nezakládají na pravdě. Přečtěte si, jací jsou skutečně lidé, kteří takové praktiky vyhledávají. 

Přestože Freudovy teorie a terapie pramenily z mizogynie a nepodložených názorů, položil základní kameny k moderní práci sexuologů. V západním světě poprvé otevřeně mluvil o sexualitě a sexuální identitě, píše o tom server Psychology Today

Jamesová udělala něco podobného pro svět svazování, dominance, sadomasochismu a dalších praktik spojených s BDSM. Otevřela diskuzi ohledně BDSM a této sexuální orientace. Freud nepodložil svou práci na nějakém seriózním výzkumu, stejně tak to neudělala Jamesová. Pustila do světa tak řadu omylů a mýtů, kterým řada lidí věří.

Mýlek ohledně BDSM je celá řada. Lidé se ptají, jaké typy lidí BDSM baví? Pocházejí tito lidé z násilného prostředí? Proč by někoho něco takového bavilo? Jsou takové vztahy tvrdé, chladné a hrubé? Co vlastně osoby při takovém aktu zažívají?

Vědci z univerzity ve Wisconsinu udělali průzkum mezi 200 lidmi z BDSM komunity a toto jsou závěry, se kterými přišli.

Proč by se někdo takové sexuální praktiky účastnil a co přitom cítí?

Mnoho účastníků řeklo, že před aktem cítí vzrušení a očekávání, během styku cítí slast a vzrušení a silné pouto s partnerem. Dále pociťují určitou sílu a autenticitu.

Pocházejí takoví lidé z násilných rodin?

Mezi lidmi, kteří preferují tradiční sex a lidmi věnujícími se BDSM není, co se týče prostředí, ve kterém vyrůstali, výrazný rozdíl. Záliba v BDSM neznamená, že dotyčný vyrůstal v rodině alkoholiků či agresorů nebo v dětství citově strádal.

Jací lidé, jaké typy osobností, patří do komunity BDSM?

Podle testu BFI, který měří 5 dimenzí osobnosti, získali tito lidé vysoké skóre na stupnici otevřenosti novým zážitkům. Ve všech ostatních dimenzích se nějak nevymykali od běžné populace.  

Jsou vztahy mezi lidmi se zálibou v BDSM chladné, hrubé či manipulující?

Podle testů vědci zjistili, že vztahy mezi těmito lidmi nevykazují odchylky ohledně problémů s navazováním blízkých vztahů. Ani se nepotvrdila domněnka, že by měli potřebu svého partnera chorobně sledovat a podobně.

Podle studie Padesát odstínů šedi a její pokračování nevypovídají nic o skutečných členech komunity BDSM. Hlavní mužská postava knihy Christian Grey je emocionálně chladná a jeho sadomasochistické choutky pramení ze špatných zážitků v dětství, což naprosto zkresluje povědomí o tom, jací lidé BDSM praktiky vyhledávají. Z toho vyplývá, že pokud máte chuť si někdy Padesát odstínů šedi vyzkoušet na vlastní kůži, není s vámi něco v nepořádku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744