Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Windows v propadlišti dějin. Microsoft definitivně odepsal systém Vista

Další Windows v propadlišti dějin. Microsoft definitivně odepsal systém Vista

V úterý přestane společnost Microsoft vydávat aktualizace a opravy pro operační systém Windows Vista. Jeho uživatelé by měli přejít na novější Windows, jinak se vystaví zvýšenému bezpečnostnímu riziku, vyplývá z informací společnosti.

Microsoft už v roce 2012 pro Visty ukončil tzv. mainstreamovou podporu, tedy v podstatě záruční servis, v rámci kterého poskytuje bezplatnou podporu a přijímá návrhy na vylepšení designu i funkcí systému.

Systém Vista začal Microsoft nabízet koncem roku 2006, česká verze přišla na začátku následujícího roku. Nyní se jejich podíl na trhu pohybuje okolo 1,6 procenta.

Podobně Microsoft před třemi lety ukončil podporu Windows XP. Podpora novějších Windows 7 skončí v roce 2020, záplaty pro Windows 8 firma přestane vydávat o další tři roky později. Pro aktuální Windows 10 firma plánuje konec na říjen 2025.

Největší podíl na českém trhu mají nyní podle serveru Rankings.cz Windows 10 s 28,5 procenty. Následují Windows 7 s 28,4 procenta a Android od Google s 21,7 procenta tuzemských PC. Windows 8 si drží podíl okolo šesti procent.

Počítačem je v Česku podle Českého statistického úřadu vybaveno 76 procent domácností. Jeden počítač vlastní 1,6 milionu bytů, tři a více 735 000 domácností.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1