Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další záhadná smrt v Hurghadě: Magda zemřela po zoufalém telefonátu příteli, prosila o záchranu

Další záhadná smrt v Hurghadě: Magda zemřela po zoufalém telefonátu příteli, prosila o záchranu

Magda Zuk tragicky zahynula v egyptském letovisku Hurghada. Okolnosti její smrti jsou velmi záhadné a incident zatím nebyl objasněn. I proto se do vyšetřování vložil slavný polský detektiv Krzysztof Rutkowski.

Sedmadvacetiletá Polka odjela sama na dovolenou do Egypta. Svému příteli Marcusovi však nezvedala telefony, a tak se ji rozhodl kontaktovat přes jednoho z pracovníků cestovní agentury, která zájezd pořádala. Magda do telefonu brečela.

Marcus se jí opakovaně ptal: „Co ti udělali?“ Ale dívka nebyla ochotná nic povědět. „Nemůžu ti říct, co se stalo. Dostaň mě odsud, prosím,“ naléhala nervózně Magda a pak dodala: „To by nedávalo žádný smysl, i kdybych ti to řekla.“

Ve stejný den pak rodina obdržela zprávu, že Magda se psychicky zhroutila a skončila v nemocnici. O dva dny později již byla mrtvá. Oficiální lékařská zpráva tvrdí, že zahynula následkem selhání několika orgánů a mnohočetných zranění, které vznikly pádem z výšky.

Rodině bylo řečeno, že dívka vyskočila z okna nemocnice. Okolo případu však panuje mnoho nejasností. Například všichni Magdini známí potvrdili, že dívka byla po psychické stránce vždy zdravá. Jak se tedy mohla během tak krátkého času dostat do tak zoufalého stavu?

ČTĚTE POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA WEBU BLESK.CZ.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1