Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Denně vynáší svůj nočník, jídlo má na příděly jako za války. Žena, která žije ve 40. letech, marně hledá známost

Denně vynáší svůj nočník, jídlo má na příděly jako za války. Žena, která žije ve 40. letech, marně hledá známost

Joanna Francissová nemá televizi ani počítač. Dobrovolně se rozhodla žít stejně, jako žili lidé ve 40. letech minulého století. Deset let postupně měnila svůj životní styl, až ho dotáhla do krajnosti. Stále ale řeší ještě jednu maličkost: hledá partnera, což má ale háček. Jak sama přiznává, její dokonalý protějšek už může být dávno mrtvý.

Joanna Francissová se své posedlosti oddala se vším všudy. Například automatickou pračku už nepoužila déle než 10 let. Celý svůj dům na východě Velké Británie uvedla do stavu, v jakém se mohl nacházet ve 40. letech minulého století. Topí dřevem, které si sama naštípá a vodu ohřívá na kamnech.

„Jsem asi jediná, kdo takhle žije 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Každé ráno například vynáším svůj nočník na latrínu. Lidé si myslí, že je to obtěžující, ale není,“ ujišťuje Joanna. Nosí originální uniformy Land Girls, které ručně pere, a doma nemá ani ústřední topení.

Stále ale doufá, že ve svém snu nezůstane sama. Potenciálnímu partnerovi může slíbit, že bude tradiční manželkou, která přes den uklidí, vypere a vyžehlí a odpoledne připraví čaj. Serveru Daily Mail se ale svěřila, že se měla narodit o několik dekád dříve. „Problém je, že většině mužů, kteří tohle vyžadují, je kolem 90 let, nebo jsou už dávno mrtví,“ říká.

„I když žiju jako v roce 1939, mám poměrně bohatý společenský život. Nic mi nebrání vychutnat si pivo nebo sklenku whisky a zaposlouchat se do Al Boleyho, Glenna Millera, Maxe Millera nebo George Formbyho,“ popisuje.

Aby byl její život ještě autentičtější, ordinuje si stejně příděly potravin jako měli lidé za druhé světové války. Jeden z mála ústupků, který ji vrací zpět do 21. století, je mobilní telefon.

To, jak je Joanna odtržená od reality, dokládá údajně třeba historka, že v roce 2011 během pracovní přestávky viděla v televizi několik záběrů z demonstrací po celé Británii. „Na chvíli jsem si upřímně myslela, že jsme ve válce. Běžela jsem za kolegou, který mě ale uklidnil, že jde jen o sérii nepokojů. Nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím.“

Joanna se ráda setkává s příteli na historických akcích. Je jí ale líto, že většina z nich se pak zase vrací do běžného života. „Problém také je, že když se lidem svěřím, jak žiju, začnou mi nosit věci. Už ani nepočítám, kolik jsem dostala plynových masek,“ uzavírá. Minimálně jednu navíc jistě nechává stranou, kdyby se přeci jen dočkala.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744