Digitální rukojmí, masivní výpadky. Přijde apokalypsa z internetu? | info.cz

Články odjinud

Digitální rukojmí, masivní výpadky. Přijde apokalypsa z internetu?

Konec roku mnoho lidí nutí k bilancování nebo k předpovídání toho, co nás čeká po 1. lednu. Někdo vyhlíží pozitivní události, jiný důvod k obavám. Do druhé kategorie spadají i experti americké firmy LogRhythm zabývající se internetovou bezpečností. Jak upozornil server Business Insider, věští masivní výpadek internetu.

Pro miliardy lidí nepředstavitelnou situaci předpovídá James Carder, viceprezident IT společnosti. Podle něj se nebude jednat o obyčejnou závadu. Rozsáhlý blackout podle něj může trvat dlouhé hodiny, prakticky celý den.

„V roce 2017 budeme svědky toho, že to někde někdy udeří,“ řekl. Problémy s internetem drsně ovlivní finanční trhy. Carder řekl Business Insideru, že tomu vše nasvědčuje. Hackeři podle něj zatím testovali terén malými akcemi. I ty ale měly velké důsledky.

„Útoky DDoS znefunkčnily stránky, jako jsou Twitter a Spotify na několik hodin,“ řekl Carder. „Tohle byly jen testy,“ dodal.

Podle odborníka je vcelku jasné, že pokud hackeři dokáží znepřístupnit velké internetové stránky, nebude pro ně tak těžké znefunkčnit celý internet. Carder také odhaduje, že šíření falešných zpráv bude ještě rychlejší a některé se díky hackerům snáze dostanou i do velkých médií, jako jsou třeba CNN a Fox News.

„Síla vlivu se začíná posouvat směrem od mainstreamových médií a nemyslím si, že si mohou média dovolit, aby se to stalo. Na falešné zprávy budou reagovat tak, že se budou snažit zavádět nějakou úroveň kontroly, která pravděpodobně dojde příliš daleko,“ řekl a upozornil na snahy Facebooku po amerických volbách zabránit šíření falešných zpráv.

Podle Simona Howa, australského vedoucího pracovníka firmy LogRhythm, bude mnohem častější, že hackeři napadnou data v mobilech a budou požadovat peníze za jejich získání či nezveřejnění.

„Útočníci se zaměří na zákazníky a budou držet jejich data jako rukojmí. Například pohrozí, že zveřejní nebo vymažou data uživatele. Jen se zamyslete, kolik byste za vaše fotky zaplatili?“ zamýšlí se Howe.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud