Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Digitální rukojmí, masivní výpadky. Přijde apokalypsa z internetu?

Digitální rukojmí, masivní výpadky. Přijde apokalypsa z internetu?

Konec roku mnoho lidí nutí k bilancování nebo k předpovídání toho, co nás čeká po 1. lednu. Někdo vyhlíží pozitivní události, jiný důvod k obavám. Do druhé kategorie spadají i experti americké firmy LogRhythm zabývající se internetovou bezpečností. Jak upozornil server Business Insider, věští masivní výpadek internetu.

Pro miliardy lidí nepředstavitelnou situaci předpovídá James Carder, viceprezident IT společnosti. Podle něj se nebude jednat o obyčejnou závadu. Rozsáhlý blackout podle něj může trvat dlouhé hodiny, prakticky celý den.

„V roce 2017 budeme svědky toho, že to někde někdy udeří,“ řekl. Problémy s internetem drsně ovlivní finanční trhy. Carder řekl Business Insideru, že tomu vše nasvědčuje. Hackeři podle něj zatím testovali terén malými akcemi. I ty ale měly velké důsledky.

„Útoky DDoS znefunkčnily stránky, jako jsou Twitter a Spotify na několik hodin,“ řekl Carder. „Tohle byly jen testy,“ dodal.

Podle odborníka je vcelku jasné, že pokud hackeři dokáží znepřístupnit velké internetové stránky, nebude pro ně tak těžké znefunkčnit celý internet. Carder také odhaduje, že šíření falešných zpráv bude ještě rychlejší a některé se díky hackerům snáze dostanou i do velkých médií, jako jsou třeba CNN a Fox News.

„Síla vlivu se začíná posouvat směrem od mainstreamových médií a nemyslím si, že si mohou média dovolit, aby se to stalo. Na falešné zprávy budou reagovat tak, že se budou snažit zavádět nějakou úroveň kontroly, která pravděpodobně dojde příliš daleko,“ řekl a upozornil na snahy Facebooku po amerických volbách zabránit šíření falešných zpráv.

Podle Simona Howa, australského vedoucího pracovníka firmy LogRhythm, bude mnohem častější, že hackeři napadnou data v mobilech a budou požadovat peníze za jejich získání či nezveřejnění.

„Útočníci se zaměří na zákazníky a budou držet jejich data jako rukojmí. Například pohrozí, že zveřejní nebo vymažou data uživatele. Jen se zamyslete, kolik byste za vaše fotky zaplatili?“ zamýšlí se Howe.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744