Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diskriminace, nebo ochrana před pedofily? V Legolandu mají dospělí stopku, fanoušci se zlobí

Diskriminace, nebo ochrana před pedofily? V Legolandu mají dospělí stopku, fanoušci se zlobí

Stavebnice Lego nemají rádi jen děti, ale také dospělí, jak názorně ukazuje aktuální spor kolem čerstvě otevřeného Legolandu v australském Melbourne. Dospělí fanoušci si stěžují na věkový limit, který jim takřka znemožňuje vstup do zábavního centra. Firma se dle nich dopouští diskriminace a porušuje jejich lidská práva. Jiní ale oponují, že opatření pomůže ochránit děti před pedofily. 

Pro plnoleté fanoušky Lega to byla studená sprcha. Do dlouho očekávaného Legolandu, který firma v úterý otevřela v jednom z nákupních středisek v Melbourne, se dostanou pouze jednu noc v měsíci. Pokud chtějí centrum navštívit i v jiné dny, musí s nimi být dítě mladší sedmnácti let.  

Byť je zábavní centrum určené pro děti od 3 do 10 let, ve fanouškovské komunitě věkový limit pro vstup vzbudil velké pohoršení. Někteří se o něm dozvěděli až u vstupu – dávno poté, co si za několik desítek dolarů koupili roční permanentku.

„Je naprosto odporné se dozvědět, že vás budou diskriminovat kvůli věku. Lego je něco, co si užívají všichni bez ohledu na to, kolik jim je – já osobně mám sady za tisíce dolarů a je zřejmé, že spousta bezdětných si bude chtít atrakce vyzkoušet,“ dal Mark Robinson průchod své zlosti na facebookové stránce zábavního centra. Další zklamaný dospělý fanoušek Lega Stephen Roberts obvinil společnost z „odcizení se od dospělých, kteří utratí spousty peněz za kostičky“.

Našli se však i tací, kteří věkový limit pro vstup schvalují. „Je v pořádku, že zakázali vstup dospělým bez dětí. Pokud by to dovolili a jeden z těch dospělých by byl pedofil a zneužil nějaké dítě, celý svět by za to LEGO pranýřoval,“ zastal se společnosti Robert Schweizer.

„Šli byste na dětské hřiště bez dětí? Vybavení na hraní je omezeno výškou, takže na něj dospělí stejně nemůžou,“ poukázala na neoprávněnost stížností dospělých fanoušků Tania Snellová.

Společnost v reakci uvedla, že věkové omezení platí i v dalších 17 zábavních centrech po celém světě. „Zábavní centrum není vhodné pro dospělé. Bylo vytvořeno, aby poskytovalo bezpečné a zábavné prostředí pro rodiny s dětmi od 3 do 10 let,“ vzkázala společnost naštvaným fanouškům. „Aby bylo trvale zachováno příjemné prostředí k hraní, není do centra dovoleno vstoupit žádné skupině dospělých, páru ani jedincům, kteří nedoprovázejí děti,“ dodala.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744