Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobře živená mumie patří prabábě britského ministra zahraničí Borise Johnsona

Dobře živená mumie patří prabábě britského ministra zahraničí Borise Johnsona

Mumifikované tělo objevené před desetiletími v Basileji patřilo bohaté ženě z 18. století, která byla přímým předkem současného britského ministra zahraničí Borise Johnsona. O zjištění švýcarských vědců dnes píše server BBC.

Mumie byla nalezena v roce 1975 při rekonstrukci jednoho z basilejských kostelů. Žena byla pohřbena před oltářem. Byla dobře živená a měla na sobě kvalitní šaty. U hrobu ale nebyl žádný náhrobní kámen, takže vědci neznali její jméno. Na těle byly nalezeny stopy rtuti, která se od konce 15. do začátku 19. století používala k léčbě syfilidy. Právě díky rtuti bylo tělo dobře zachovalé.

Pátrání v archivech v roce 2017 ukázala, že mumie byla objevena už v roce 1843, a tyto záznamy vedly vědce k přesvědčení, že žena patřila do bohaté basilejské rodiny Bischoffových. Testy DNA později pomohly vědcům zjistit, že ostatky patří Anně Catharině Bischoffové, narozené v Basileji v roce 1719 a zesnulé tamtéž v roce 1787.

Bischoffová měla sedm dětí, z nichž pouze dvě se dožily dospělosti. Její dcera Anna si vzala muže jménem Christian Hubert Baron Pfeffel von Kriegelstein. Ten byl předkem současného šéfa britské diplomacie, jehož celé jméno zní Alexander Boris de Pfeffel Johnson. Anna Catharina Bischoffová tak byla podle BBC jeho prapraprapraprapraprababičkou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1