Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drogy, gangy a sadistické stráže. Pohled do britského uprchlického centra hrůzy

Drogy, gangy a sadistické stráže. Pohled do britského uprchlického centra hrůzy

Gangy, drogy, zastrašování a sebevražedné tendence. Detenční centrum pro nelegální uprchlíky Brook House na okraji Londýna jako by existovalo podle scénáře nějaké gangsterky. Ti, kteří v něm čekají na konečný verdikt, si často přijdou spíše jako vězni bez základních práv a svobod, často i hůře. Pracovníky bezpečnostní služby G4S, která díky vládnímu kontraktu centrum provozuje, nedávno natočili při porušování a omezování základních svobod uprchlíků. Ředitel centra na začátku měsíce rezignoval, tři zaměstnanci byli vyhozeni, sedm dalších postaveno mimo službu. Problémy ale přetrvávají. 

„Na*er si a zmiz mi z očí,“ vyštěkl strážný G4S do tváře Samimu Bigzadovi, mladému Afghánci, který ve Velké Británii hledá azyl a právě od stráže potřeboval toaletní papír. Běžný obrázek z detenčního centra, kde jsou uprchlíci vnímáni spíše jako zvířata, než jako lidské bytosti. „Když nás posílají do cel, křičí ´Mazejte do pokojů, vy psi,´“ dodává Bigzad.

Bigzad, který před dvěma roky uprchnul z Afghánistánu před radikálním hnutím Talibán, v Brook House pobýval od konce srpna do poloviny září. Poté byl z Velké Británie vyhoštěn, poslán do Istanbulu a dále do Kábulu, avšak jeho právní zástupci následně dosáhli jeho návratu a nového procesu.

„Brook House je opravdu nebezpečné místo plné nebezpečných lidí,“ popisuje situaci v záchytném centru Bigzad. Ten byl podle serveru Independent v centru svědkem distribuce drog, formování gangů, bitek i sebevražedných tendencí dalších uprchlíků, kteří se stali ústředním terčem posměchu a ponižování strážných. „Viděl jsem tam lidi, jak se chtějí zabít,“ vzpomíná Afghánec.

Místo připomíná spíše vězení, tvrdí Bigzad. Malý pokoj během svého pobytu sdílel s dalšími dvěma migranty, toaleta byla v rohu místnosti, do chodby pak vedly bytelné dveře z oceli.

Na začátku září přišla televize BBC s programem Panorama, který obnažoval podmínky v Brook House pohledem skryté kamery. Tu měl na sobě jeden z dozorců. Ten nafilmoval pravidelné ponižování, zastrašování a omezování lidských práv. Kvůli reportáži rezignoval ředitel zařízení, několik jeho podřízených bylo vyhozeno. Ke zlepšení situace to však nevedlo. 

Brook House je jedním ze dvou imigračních center, která bezpečnostní společnost G4S provozuje. Toto středisko pojme přes pět stovek osob, je uzpůsobeno, aby je zadržovalo až 72 hodin. Někteří přesto v Brook House čekají již dva roky. Velká Británie je totiž jedinou evropskou zemí, jejíž právo umožňuje zadržovat migranty zadržet na neomezeně dlouhou dobu.

Poté, co na veřejnost pronikly informace a záběry, jak to uvnitř centra ležícího u letiště Gatwick skutečně vypadá, mnozí Britové nyní volají po tom, aby vláda rozvázala všechny své kontrakty s firmou G4S.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744