Drony jako ochrana letadel. V budoucnu by mohly předcházet střetům s hejny ptáků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drony jako ochrana letadel. V budoucnu by mohly předcházet střetům s hejny ptáků

Drony jako ochrana letadel. V budoucnu by mohly předcházet střetům s hejny ptáků

Hejna ptáků a letadla musejí často sdílet stejný prostor, jejich střety nicméně stále dopadají katastrofálně. Nová studie naznačuje, že by kolizím a také občasnému ohrožení bezpečnosti letecké dopravy mohly v budoucnu předcházet drony. Předešlo by se nejen úmrtí ptáků, ale také škodám, které se každý rok vyšplhají k astronomické částce přesahující miliardu dolarů.

Vědcům z Kalifornského technologické institutu se podařilo z letiště odlákat hejno ptáků jediným dronem. Pomohl jim k tomu algoritmus určený k předpovídání chování ovcí, informuje server Newsweek s odkazem na publikovanou vědeckou studii.

Výzkumníci algoritmus přetvořili tak, aby dron dokázal předvídat i chování ptáků. Hejna fungují jako jednotka a mění směr letu společně. Dron v tomto případě působí jako pomyslný vůdce hejna, který zvířata může odvést z prostoru pro letadla. Je ovšem nutné postupovat obezřetně. Pokud ptáci cítí nebezpečí mohou se rychle rozptýlit, i přes toto riziko ale úsilí vědců má přínos.

Spoluautor projektu Soon-Jo Chung připomněl, že srážka letadla s ptáky stojí i za slavnou nehodou letu US Airways Flight 1549. Letadlo tehdy pilotoval Chesley Sullenberger, který dokázal jen díky svým zkušenostem nouzově přistát na řece Hudson u Manhattanu.

Podle Federálního úřadu pro letectví například v roce 2014 uhynulo více než 14 tisíc ptáků. Kolize jsou ale čím dál častější. Vědci to přičítají zvyšujícímu se počtu letadel a používáním tišších motorů. Střetů také přibývá v době, kdy ptáci migrují na svá zimoviště a zpět. Na druhé straně ale zřídka kdy dojde k takovému poškození letadla, které by ho nějakým způsobem ohrozilo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.