Články odjinud

Drony jako ochrana letadel. V budoucnu by mohly předcházet střetům s hejny ptáků

Drony jako ochrana letadel. V budoucnu by mohly předcházet střetům s hejny ptáků

Hejna ptáků a letadla musejí často sdílet stejný prostor, jejich střety nicméně stále dopadají katastrofálně. Nová studie naznačuje, že by kolizím a také občasnému ohrožení bezpečnosti letecké dopravy mohly v budoucnu předcházet drony. Předešlo by se nejen úmrtí ptáků, ale také škodám, které se každý rok vyšplhají k astronomické částce přesahující miliardu dolarů.

Vědcům z Kalifornského technologické institutu se podařilo z letiště odlákat hejno ptáků jediným dronem. Pomohl jim k tomu algoritmus určený k předpovídání chování ovcí, informuje server Newsweek s odkazem na publikovanou vědeckou studii.

Výzkumníci algoritmus přetvořili tak, aby dron dokázal předvídat i chování ptáků. Hejna fungují jako jednotka a mění směr letu společně. Dron v tomto případě působí jako pomyslný vůdce hejna, který zvířata může odvést z prostoru pro letadla. Je ovšem nutné postupovat obezřetně. Pokud ptáci cítí nebezpečí mohou se rychle rozptýlit, i přes toto riziko ale úsilí vědců má přínos.

Spoluautor projektu Soon-Jo Chung připomněl, že srážka letadla s ptáky stojí i za slavnou nehodou letu US Airways Flight 1549. Letadlo tehdy pilotoval Chesley Sullenberger, který dokázal jen díky svým zkušenostem nouzově přistát na řece Hudson u Manhattanu.

Podle Federálního úřadu pro letectví například v roce 2014 uhynulo více než 14 tisíc ptáků. Kolize jsou ale čím dál častější. Vědci to přičítají zvyšujícímu se počtu letadel a používáním tišších motorů. Střetů také přibývá v době, kdy ptáci migrují na svá zimoviště a zpět. Na druhé straně ale zřídka kdy dojde k takovému poškození letadla, které by ho nějakým způsobem ohrozilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud