Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Film vyvolal v Indii masové nepokoje. Za uříznutou hlavu režiséra nabízí politik 100 milionů

Film vyvolal v Indii masové nepokoje. Za uříznutou hlavu režiséra nabízí politik 100 milionů

Radikální hinduisté, rozhořčení novým bollywoodským filmem o hinduistické královně a muslimském vládci, se po středečním uvedení snímku do kin střetli v severní Indii s policisty a ohrožovali diváky. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Podle zpráv, které získala BBC, demonstranti zaútočili na několik kin ve státě Bihár a na majitele kina v sousedním státě Uttarpradéš. Při jednom z protestů zapálili autobus.

Název a děj filmu Padmávat vychází z eposu ze 16. století od básníka Málika Muhammada Džájasího. Ten líčí příběh muslimského vládce dillíského sultanátu Alauddína Khildžího, který oslněn krásou rádžputské hinduistické královny Padmávatí zaútočí na její království.

Radikální hinduistické skupiny tvrdí, že snímek obsahuje scénu, v níž muslimský král sní o tom, že se s hinduistickou královnou intimně sblíží. Padmávatí podle nich také tančí před cizinci a nosí oblečení, které příliš odhaluje její tělo. Režisér snímku Saňdžaj Lála Bhansálí zvěsti o "snové sekvenci" ve snímku i další kritiky odmítá.

Poté, co muslimský dobyvatel zabije manžela Padmávatí, spáchá naopak hinduistická královna společně s dalšími ženami hromadnou sebevraždu, takzvaný džauhar. Padmávatí, o níž se historikové na rozdíl od Khildžího domnívají, že je fiktivní postavou, následována stovkami žen skočí do ohně, aby unikly zajetí muslimským králem a uchránily svou čest.

Šířící se fámy o existenci romantické scény, v níž vystupuje hinduistická královna a muslimský vládce, ale stačily k tomu, aby nespokojení hinduisté vyšli do ulic.

V listopadu jeden z členů vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího ze severoindického státu Harijána nabídl 100 milionů rupií (32 milionů Kč) tomu, kdo usekne hlavu režisérovi filmu a herečce, která vystupuje v roli královny Padmávatí. Protestní akce vedly k tomu, že uvedení snímku do kin bylo o dva měsíce odloženo.

Tento týden začalo film promítat za přísných bezpečnostních opatření 5000 kin v různých částech Indie, řada dalších ho ale odmítla uvést ze strachu před dalšími násilnostmi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1