Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: Turistická sezona začíná. 5 hradů a zámků, které musíte vidět

FOTOGALERIE: Turistická sezona začíná. 5 hradů a zámků, které musíte vidět

Na hradech a zámcích začíná nová turistická sezona. Návštěvy památek patří mezi Čechy k nejoblíbenějším aktivitám. Kam vyrazit na výlet? Podívejte se na fotogalerii památek, které by fanouškům české historie neměly ujít.

Pražský hrad

Láká české a zahraniční turisty. Sezona pro něj ale příliš neplatí. Otevřeno má celoročně. Klenot mezi tuzemskými hrady patří k největším na světě. Podle Guinessovy knihy rekordů je s rozlohou 70 tisíc metrů čtverečních dokonce vůbec největším souvislým hradním komplexem. Na Pražském hradě najdete všechny architektonické styly minulého tisíciletí.

Zámek Hluboká

Perla jižních Čech. Současná podoba zámeckého areálu vznikla díky cestám knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga do Velké Británie. Tamní architektura ho inspirovala natolik, že se rozhodl přenést ji na Hlubokou. Stejně jako Pražský hrad má otevřeno celoročně. Turisté si mohou vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů. Výlet na Hlubokou mohou spojit s návštěvou nedaleké ZOO Ohrada.

Špilberk

Hrad, na který jsou pyšní hlavně v Brně, jehož je více než 700 let hlavní dominantou. Ve 13. století ho nechal postavit král Přemysl Otakar II. Ve 14. století sloužil jako sídlo moravských vojenských velitelů. Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí jsou zde místní kasematy. Ty vzniky jako součást přestavby hradu na barokní pevnost v roce 1742. Císař Josef II. z nich později udělal vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince.

Bezděz

Dovolená u Máchova jezera se bez výletu na Bezděz snad ani neobejde. Dostupný je z Doks po červené tzv. Máchově cestě. Výstup na Velkou věž měřící 34 metrů nabídne nádherný panoramatický výhled do kraje. Jako jeden z mála hradů zůstal do dnešních dob v původní podobě. I díky své poloze ho nikdy nikdo nedobyl. Dokonce i husitští válečníci, kteří ovládli blízké město Bělá, se o zisk Bezdězu raději ani nepokusili.

Karlštejn

Jihozápadně od Prahy leží další z ikonických českých hradů. V roce 1348 ho nechal postavit otec vlasti Karel IV. jako místo pro uložení královských pokladů. Sám dohlížel i na výzdobu interiérů. Dnešní podoba hradu vznikla v 19. století. Kromě architektury tu návštěvníci najdou také repliku svatováclavské koruny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744