Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Neuvěřitelná proměna. Ze zchátralé cementárny je po 45 letech úprav přepychové sídlo

GALERIE: Neuvěřitelná proměna. Ze zchátralé cementárny je po 45 letech úprav přepychové sídlo

Polozchátralý komplex budov bývalé cementárny v městečku Sant Just Desvern nedaleko Barcelony zaujal v roce 1973 katalánského architekta Ricardo Bofilla natolik, že její přestavbě neváhal zasvětit prakticky celý svůj život. Za pětačtyřicet let ji z ruiny přebudoval ve výstavní bytový komplex. Podívejte se, jak slavná „La Fábrica“ vypadá. 

„Našli jsme obrovská sila, vysoký komín, čtyři kilometry podzemních chodeb a strojovnu v dobrém stavu…“ tak zaznamenal Bofilla první návštěvu komplexu v roce 1973.

Kořeny tehdy polozchátralého komplexu bývalé cementárny sahají do období první světové války. Budovy nebyly vybudovány najednou, nýbrž přibývaly postupně, tak jak bylo zrovna potřeba, takže v sobě nesou odlišné architektonické prvky.  

Přestavba komplexu zabrala Bofillovi a jeho spolupracovníkům pětačtyřicet let a stále není u konce. Z bývalé cementárny je dnes ale exkluzivní bytový komplex, který architektovi slouží nejenom k odpočinku, ale i k práci.

„Továrna je magické místo, jehož zvláštní atmosféra je pro světské oko jen těžko postihnutelná. Mám rád, že život tady je perfektně naprogramovaný, rituálně prováděný, což je naprostý opak mého turbulentního nomádského života,“ popsal Bofill atmosféru místa. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link