Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Ronaldo má vlastní bustu. Směje se jí celý internet, sochař samouk ji ale brání

GALERIE: Ronaldo má vlastní bustu. Směje se jí celý internet, sochař samouk ji ale brání

Pocta, nebo spíš trest? Fotbalista Cristano Ronaldo má letiště, které nese jeho jméno. Nachází se na jeho rodné Madeiře a při slavnostním ceremoniálu byla dokonce odhalena fotbalistova busta. A právě ta budí rozpaky a stala se už terčem vtípků.

Sochař Emanuel Santos hájí svůj výtvor tím, že se řídil zadáním hvězdného útočníka Realu Madrid, a tvrdí, že sám Ronaldo byl s výsledkem spokojený.„Cristiano byl jedním z posledních lidí, co na letiště dorazili, ale mluvil jsem s ním ve VIP prostorech. Zeptal jsem se, co si o soše myslí, a on odpověděl, že se mu líbí,“ řekl Santos novinářům.

Dvaatřicetiletý kapitán portugalské reprezentace má na bronzové bustě rozšklebený výraz s vyceněnými zuby a vypoulené oči nepřirozeně blízko u sebe. Podle Santose si ale Ronaldo netypické vyobrazení sám přál. „Je nemožné uspokojit Řeky i Trojany, ani Ježíš Kristus se nezavděčil všem. Jde o individuální vkus. Vždycky je možnost udělat něco jinak a já byl na tohle všechno připravený,“ doplnil sochař samouk, který se živil jako uklízeč na letišti.

Na tvorbě sochy, která vznikala 15 dní, prý s Ronaldem spolupracoval. „Požádal mě, abych mu přidal nějaké vrásky, které má smějící se tvář. Protože ho ale tyhle vrásky dělají starším, tak jsem je měl trochu vyhladit, aby vypadal jemnější a žoviálnější," vysvětlil sochař.

Internetoví trollové si ale z osobité busty začali ihned utahovat. Někteří například tvrdí, že socha se výrazem spíš podobá bývalému irskému fotbalistovi Niallu Quinnovi a že sochař si zřejmě při vyhledávání podkladů spletl jména. Jiní přirovnávají sochu k Darth Vaderovi nebo šílenému Jacku Nicholsonovi ve filmu Osvícení.

Ronaldo se narodil na Madeiře v roce 1985 a pro místní představuje příklad někoho, kdo se ze skromných poměrů probojoval na světovou špičku. Kromě letiště se svým jménem má na ostrově dokonce vlastní muzeum.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744