Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Společnost Alphabet, pod níž patří internetový gigant Google, se ve vztazích s veřejností snaží prezentovat jako liberální a otevřená společnost. Firma věnuje velkou pozornost tématům jako jsou diverzita na pracovišti a rovné pracovní příležitosti. Jeden z výzkumných projektů společnosti ovšem do podobné definice ani v nejmenším nezapadá. Mateřská společnost Googlu totiž pod sebou sdružuje také firmu, která pro americkou armádu vyvíjí technologie pro bezpilotní letouny.

Projekt Maven, který je v gesci amerického Ministerstva obrany, totiž spolupracuje se společností TensorFlow, která je součástí Googlu. Cílem projektu Maven je za pomocí umělé inteligence vyvinout nástroj pro analýzu záběrů pořízených z bezpilotních letounů. Program běžící na bázi strojového učení by měl být schopen automaticky procházet obrovské množství dat pořízených drony a analyzovat rizika. A právě vývoj takového softwaru má na starosti TensorFlow.

Podle vyjádření Pentagonu budou vojáci schopni analyzovat až trojnásobné množství záběrů, které drony ve válečných zónách pořídí. Projekt Maven je součástí 7,4miliardové položky v rozpočtu Ministerstva obrany, která je určena právě pro projekty využívající umělou inteligenci a analýzu dat. 

Mluvčí Googlu deníku The Guardian sdělil, že vývoj je součástí specifického výzkumu, na jehož konci je vývoj softwaru schopného analyzovat nejrůznější objekty a má podle něj ryze mírový charakter.

Ne všichni zaměstnanci Googlu jsou ale faktem, že jejich společnost spolupracuje s armádou, spokojeni. Podle magazínu Gizmodo probíhají uvnitř společnosti vyhrocené debaty o tom, zda je podobné partnerství žádoucí.

Google už však s armádou spolupracoval i v minulosti. Například poté, co koupil firmu Shaft zabývající se robotikou, vypověděl její kontrakty s Pentagonem. S jinou společností podnikající ve stejné oblasti, ale vyvíjel technologii přímo pro americké vojáky. Pentagon ale nakonec s výsledkem nebyl spokojený a od spolupráce ustoupil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744