Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Společnost Alphabet, pod níž patří internetový gigant Google, se ve vztazích s veřejností snaží prezentovat jako liberální a otevřená společnost. Firma věnuje velkou pozornost tématům jako jsou diverzita na pracovišti a rovné pracovní příležitosti. Jeden z výzkumných projektů společnosti ovšem do podobné definice ani v nejmenším nezapadá. Mateřská společnost Googlu totiž pod sebou sdružuje také firmu, která pro americkou armádu vyvíjí technologie pro bezpilotní letouny.

Projekt Maven, který je v gesci amerického Ministerstva obrany, totiž spolupracuje se společností TensorFlow, která je součástí Googlu. Cílem projektu Maven je za pomocí umělé inteligence vyvinout nástroj pro analýzu záběrů pořízených z bezpilotních letounů. Program běžící na bázi strojového učení by měl být schopen automaticky procházet obrovské množství dat pořízených drony a analyzovat rizika. A právě vývoj takového softwaru má na starosti TensorFlow.

Podle vyjádření Pentagonu budou vojáci schopni analyzovat až trojnásobné množství záběrů, které drony ve válečných zónách pořídí. Projekt Maven je součástí 7,4miliardové položky v rozpočtu Ministerstva obrany, která je určena právě pro projekty využívající umělou inteligenci a analýzu dat. 

Mluvčí Googlu deníku The Guardian sdělil, že vývoj je součástí specifického výzkumu, na jehož konci je vývoj softwaru schopného analyzovat nejrůznější objekty a má podle něj ryze mírový charakter.

Ne všichni zaměstnanci Googlu jsou ale faktem, že jejich společnost spolupracuje s armádou, spokojeni. Podle magazínu Gizmodo probíhají uvnitř společnosti vyhrocené debaty o tom, zda je podobné partnerství žádoucí.

Google už však s armádou spolupracoval i v minulosti. Například poté, co koupil firmu Shaft zabývající se robotikou, vypověděl její kontrakty s Pentagonem. S jinou společností podnikající ve stejné oblasti, ale vyvíjel technologii přímo pro americké vojáky. Pentagon ale nakonec s výsledkem nebyl spokojený a od spolupráce ustoupil.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867