Články odjinud

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Google spolupracuje s Pentagonem na vývoji dronů. Kvůli pomoci armádě je mezi zaměstnanci dusno

Společnost Alphabet, pod níž patří internetový gigant Google, se ve vztazích s veřejností snaží prezentovat jako liberální a otevřená společnost. Firma věnuje velkou pozornost tématům jako jsou diverzita na pracovišti a rovné pracovní příležitosti. Jeden z výzkumných projektů společnosti ovšem do podobné definice ani v nejmenším nezapadá. Mateřská společnost Googlu totiž pod sebou sdružuje také firmu, která pro americkou armádu vyvíjí technologie pro bezpilotní letouny.

Projekt Maven, který je v gesci amerického Ministerstva obrany, totiž spolupracuje se společností TensorFlow, která je součástí Googlu. Cílem projektu Maven je za pomocí umělé inteligence vyvinout nástroj pro analýzu záběrů pořízených z bezpilotních letounů. Program běžící na bázi strojového učení by měl být schopen automaticky procházet obrovské množství dat pořízených drony a analyzovat rizika. A právě vývoj takového softwaru má na starosti TensorFlow.

Podle vyjádření Pentagonu budou vojáci schopni analyzovat až trojnásobné množství záběrů, které drony ve válečných zónách pořídí. Projekt Maven je součástí 7,4miliardové položky v rozpočtu Ministerstva obrany, která je určena právě pro projekty využívající umělou inteligenci a analýzu dat. 

Mluvčí Googlu deníku The Guardian sdělil, že vývoj je součástí specifického výzkumu, na jehož konci je vývoj softwaru schopného analyzovat nejrůznější objekty a má podle něj ryze mírový charakter.

Ne všichni zaměstnanci Googlu jsou ale faktem, že jejich společnost spolupracuje s armádou, spokojeni. Podle magazínu Gizmodo probíhají uvnitř společnosti vyhrocené debaty o tom, zda je podobné partnerství žádoucí.

Google už však s armádou spolupracoval i v minulosti. Například poté, co koupil firmu Shaft zabývající se robotikou, vypověděl její kontrakty s Pentagonem. S jinou společností podnikající ve stejné oblasti, ale vyvíjel technologii přímo pro americké vojáky. Pentagon ale nakonec s výsledkem nebyl spokojený a od spolupráce ustoupil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud