Hasiči z Liberce jsou ve světové TOP 10 za loňský extrémně náročný zásah. Podívejte se na video | info.cz

Články odjinud

Hasiči z Liberce jsou ve světové TOP 10 za loňský extrémně náročný zásah. Podívejte se na video

Do finále celosvětové soutěže hasičů se dostal loňský úspěšný zásah v Liberci. Hasiči při něm likvidovali požár Severochemy se škodou za 109 milionů korun. Odborná porota v Německu z více než stovky nominací vybrala pro finále deset nejlepších. V tiskové zprávě o tom informovala liberecká mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Soutěž Conrad Dietrich Magirus Award je podle Bílkové v odborných kruzích považována za takzvaného Oskara hasičské práce. „Hlavním cílem tohoto projektu je dostat práci hasičů do středu veřejného zájmu po celém světě a poukázat na odvahu, odhodlání a profesionalitu sborů,“ uvedla Bílková. O vítězi mezi deseti finalisty podle ní rozhodne celosvětové internetové hlasování. „Zpracovali jsme video, které podrobně popisuje zásah samotný i týmovou práci našich hasičů,“ uvedla Bílková.

Požár skladu hořlavých kapalin a části výroby v Severochemě, která se nachází na okraji sídliště ve Františkově, byl na operační středisko nahlášen 29. května 2017 ve 12:09. Zásah trval zhruba osm hodin, požárem byla zasažena plocha 500 metrů čtverečních. S ohněm bojovalo kolem 120 profesionálních a dobrovolných hasičů. Při likvidaci požáru hasiči spotřebovali 425.000 litrů vody a 7260 litrů pěnidla. Záchranáři z místa odvezli jednoho lehce popáleného zaměstnance, který se nadýchal kouře, když se oheň snažil uhasit.

„Svým rozsahem, extrémní náročností, nebezpečím pro zasahující hasiče, ale především svou úspěšností patří mezi nejvýznamnější mimořádné události, které ve své historii hasičský záchranný sbor Libereckého kraje řešil,“ uvádí se ve videu. Požár zasáhl i sklady kapalin, kde by v té době uskladněný petrolej, ředidla, benzinové čističe a další hořlaviny o celkovém objemu přes 70 tun. Požár doprovázely četné výbuchy dvousetlitrových sudů s hořlavými kapalinami a v plamenech bylo devět z 18 velkoobjemových nádrží. Úspěšný zásah získal už ocenění v domácí soutěži - první místo ve své kategorii v celorepublikové anketě Hasič roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud