Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Herce Třísku se pokusili zachránit polští turisté, obsluha lodi jim ve skoku za ním nejdřív bránila

Herce Třísku se pokusili zachránit polští turisté, obsluha lodi jim ve skoku za ním nejdřív bránila

Dva muži, kteří se jako jediní vrhli do Vltavy, aby se pokusili o záchranu Jana Třísky, neměli tušení o koho se jedná. Udělali vše proto, aby mu pomohli, Tříska ale o den později zemřel. To, že jde o slavného herce, se polští turisté dozvěděli až zpětně.

Měl to víkend plný zábavy – procházky po Praze, prohlídky památek a vyjížďka po Vltavě. Tak nějak si představovali dva Poláci návštěvu českého hlavního města. Idylický výlet jim ale narušil zážitek, který rozhodně nečekali.

Zrovna když pluli kolem jedné z neznámějších českých památek, zaslechly výkřiky lidí, kteří se na mostě shlukli. „Všimli jsme si, že všichni koukají na něco na hladině. Vypadalo to jako taška. Teprve po chvíli jsme si uvědomili, že je to člověk,“ říká podle polského serveru Katowice Wyborcza Jaroslaw Ruda.

Kolem bezvládného těla projela loď, aniž by zastavila. Někteří cestující si celou situaci jen vyfotili. Když si Jaroslaw uvědomil, co se stalo, okamžitě si sundal brýle, vyndal si telefon z kapsy, začal se svlékat a chtěl skočit do vody. V tom mu ale chtěla zabránit obsluha lodi s tím, že za skok do vody mu hrozí vysoká pokuta.

Muž, který dříve pracoval jako plavčík, byl ale rozhodnutý tonoucímu se muži pomoci. „Kapitán pokrčil rameny. Víc nebylo potřeba, bral jsem to jako souhlas,“ říká Ruda. Když skákal do vody, přidal se k němu i jeho kolega Jaroslaw Jasista, který byl dříve dobrovolným záchranářem a nyní se podílí na výcviku horníků. Oba se pak snažili muže, o kterém ještě netušili, že je známým hercem, vytáhnout co nejrychleji z vody na loď.

„Ten muž nedýchal, ani neměl pulz.“ Muži okamžitě začali s masáží srdce a umělým dýcháním. Po několika minutách začal projevovat známky života. Když loď dorazila do přístavu, převzali péči nad mužem záchranné složky. „Ten muž začal s lékaři komunikovat. Dokonce mírně zvedl pravou ruku,“ citoval turisty polský server. To, že se pokusili o záchranu známého herce Jana Třísky, se ale oba muži dozvěděli až na cestě domů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744