Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Herec DiCaprio v pavučině zpronevěry. Musí vrátit obraz od Picassa i sošku Oscara

Herec DiCaprio v pavučině zpronevěry. Musí vrátit obraz od Picassa i sošku Oscara

Oscarový herec Leonardo DiCaprio bude bez Oscara. Alespoň tedy bez té sošky, kterou kdysi vyhrál Marlon Brando a hlavní protagonista trháků jako Titanic, Letec či Velký Gatsby ji poté dostal darem od pochybného malajsijského fondu, jehož aktiva nyní zabavuje americké ministerstvo spravedlnosti. Kromě blyštivého ocenění za herecký výkon musí DiCaprio vrátit i dva obrazy od prominentních malířů – Pabla Picassa a Jean-Michela Basquiata. 

Celá situace DiCapriovi musí připadat jako zlý sen, ze kterého se ne a ne probudit. Americké ministerstvo spravedlnosti totiž vystupuje proti aktivitám malajsijského státního fondu 1MDB, který byl před osmi lety založen pro podporu ekonomického rozvoje. Jenže fond měl údajně místo svého původního účelu fungovat jako pračka na peníze a kontrolní orgány se nyní snaží zachránit, co se dá. Třeba i pár cenných obrazů a sošku Oscara.

Podle obžaloby byl ze špinavých peněz financován i film Vlk z Wall Streetu. Na něj údajně 1MDB skrze hollywoodskou produkční společnost Red Granite vyvedl 100 milionů dolarů – včetně 25 milionů dolarů, které jako honorář dostal sám DiCaprio. Herec již na počátku vyšetřování uvedl, že plánuje s vyšetřovateli spolupracovat a odevzdat veškeré věci, které pocházejí z pochybných zdrojů, uvádí agentura Reuters.

Kromě Vlka z Wall Street měl Red Granite z vyvedených peněz financovat i některé další filmy – například komedie Blbý a blbější či Táta je doma.

Z fondu 1MDB bylo podle amerických vyšetřovatelů vyvedeno 4 a půl miliardy dolarů, ministerstvo se snaží zajistit aktiva v hodnotě 1.7 miliardy dolarů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744