Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hitler je obětní beránek a média ovládají židé. Oceňovaný režisér Oliver Stone poskytl kontroverzní rozhovor

Hitler je obětní beránek a média ovládají židé. Oceňovaný režisér Oliver Stone poskytl kontroverzní rozhovor

Slavný americký režisér Oliver Stone má pravděpodobně rád konspirace. V rozhovoru pro Sunday Times totiž uvedl, že média ve Spojených státech ovládají židé, což brání svobodné debatě o holokaustu. Ten podle Stonea nebyl tak hrozný, jak se tvrdí. Adolf Hitler prý uškodil více Rusům, než židům.

„Na veřejnosti chybí svobodná debata o holokaustu. Je to proto, že americká média ovládají židé,“ myslí si režisér Oliver Stone. Tvůrce filmů jako Narozen 4. července nebo Evita také tvrdí, že Hitlerovi se křivdí a lidé z něj udělali obětního beránka, na kterého se vše svádí.

Režisér chce podle webu Haaretz pokřivený pohled na nacistického vůdce napravit ve svém novém filmu. „Díky své dokumentární práci se dokážu nyní dobře vcítit do Stalina i do Hitlera a chci je uvést do kontextu. Hitler se stal v historii snadným obětním beránkem, na kterého se vše svádělo,“ uvádí režisér.

K tomuto pohledu vede umělce údajně i podezření, že mediální prostor ve Spojených státech ovládají židé. „Tvoří nejsilnější lobby v USA. Pracují tvrdě a dohlížejí na vše. Přitom Hitler mnohem víc než židům ublížil Rusům, zemřelo jich kolem 25 až 30 milionů,“ řekl v rozhovoru Stone.

Režisér chce v novém filmu také upozornit na důležitou roli amerických firem, které podle něj průběh druhé světové války značně ovlivnily. „Poučíme vás a rozšíříme vám obzory. Odkryjeme také podporovatele nacistů, mezi kterými bylo mnoho amerických firem přes General Motors až po IBM,“ láká Stone na svůj nový filmařský počin. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1