Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledáte štěstí? Vědci odhalili 5 vlastností, které jsou klíčové

Hledáte štěstí? Vědci odhalili 5 vlastností, které jsou klíčové

Nepátrejte dále, vědci už našli ingredience štěstí. Zatímco výzkum Harvardovy univerzity zdůrazňuje, jak jsou pro štěstí člověka důležité společenské vztahy, poslední studie University College v Londýně vypočítává pět vlastností, které jsou pro štěstí nezbytné, píše francouzský deník Le Figaro.

Britští vědci analyzovali údaje z průzkumu zahájeného v roce 2002, který zahrnoval více než 8000 osob, jimž je dnes mezi padesáti a šedesáti lety. Podle vědců je ideálním koktejlem štěstí a úspěchu směs těchto vlastností:

  • odhodlanosti
  • smyslu pro spravedlnost
  • optimismu
  • citové stability
  • svědomitosti

Osoby, které mají alespoň čtyři z těchto vlastností, jsou bohatší, jsou méně náchylné k depresím, jsou zdravější a mají širší okruh přátel a známých. Ti, kdo mají takové vlastnosti, mají rovněž nižší cholesterol a menší riziko srdečního onemocnění.

Naopak ti, kdo mají méně než dvě z těchto vlastností, se cítí být více osamělí, deprimovaní a vykazují více symptomů chronických chorob. Svůj zdravotní stav charakterizovalo 36,7 procenta z nich jako "nedobrý" nebo "špatný", zatímco u těch, kdo mají čtyři z výše uvedených vlastností, tento podíl činí pouze šest procent.

Pokud ještě nemáte oněch potřebných pět vlastností klíčových pro štěstí, neznepokojujte se, podle vědců je můžete v průběhu času získat. „Naše výsledky ukazují, že rozvíjení těchto vlastností v dospělém věku může přispět k pozdějšímu zlepšení zdravotního stavu a pohody,“ zdůrazňuje profesorka Jane Wardleová, která je spoluautorkou studie.

Štěstí neleží často tam, kde bychom to čekali. Naopak neštěstí je předvídatelnější a skrývá se vždy na stejném místě. Proto vědci z celého světa identifikovali chování a zvyky, které našemu pocitu pohody škodí:

Jste závislí na vašem mobilním telefonu a sociálních sítích?

Skoncujte s tím. Studie Michiganské univerzity z roku 2013 osvětluje vztah mezi časem stráveným na sociálních sítích a pocity nespokojenosti, osamění a izolace.

Vyděláváte příliš mnoho peněz?

Ano, čtete správně. Světová zdravotnická organizace (WHO) se dotázala 89 000 osob z 18 zemí a dospěla k závěru, že deprese stíhá více bohaté země než chudé. Jak vysvětlíme tyto překvapivé výsledky? Touha po bohatství a vlastnictví je spojena s potřebou zamaskovat vnitřní nespokojenost. Čím více má člověk peněz, tím více se snaží zaplnit vnitřní prázdnotu, ale toho nikdy doopravdy nedosáhne.

Pociťujete, že se s vámi v zaměstnání zachází nespravedlivě?

Deprese nevyvolává pracovní zátěž, ale pocit, že se k vám nadřízený chová nespravedlivě, vysvětluje se v jedné dánské studii. Jestliže jste vystaveni nespravedlnosti, zvyšuje se u vás hladina stresového hormonu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744