Články odjinud

Hlídači lesa. V Lanžhotu na Moravě hlídají klimatickou změnu, svojí činnost se snaží tajit

Hlídači lesa. V Lanžhotu na Moravě hlídají klimatickou změnu, svojí činnost se snaží tajit

Klimatickou změnu nezkoumají odborníci jen na pólech, ledovcích nebo v pouštích. Řada výzkumných center je také v České republice. Jednu takovou měřící stanici provozují u Lanžhotu na Moravě vědci z CzechGlobe. Sledují zde chování lesa v kontextu měnícího se prostředí.

Jen kousek od hranic s Rakouskem, hluboko v útrobách lužního lesa, se tyčí obří věž. Její konstrukce je natřená tak, aby se stromy a listím co nejvíce splývala a nelákala zvídavé turisty. Na jaře tu kvetoucí česnek medvědí vytváří romantickou atmosféru, na konci února ale lesem prostupuje mráz.

I tak je ale u Lanžhotu co vidět. Zmíněná věž patří k Ekosystémové stanici Lanžhot, provozované Ústavem výzkumu globální změny Akademie věd České republiky — CzechGlobe. V oblasti Dolnomoravského úvalu množství přístrojů monitoruje, co dělá les a jeho součásti v závislosti na změnách počasí.

„Zkoumáme les na úrovni ekosystému. To znamená, že zkoumáme chování lesa jako celku. Ne jednu větvičku nebo kus půdy, ale všechno dohromady,“ vysvětluje Marian Pavelka, vedoucí sekce ekosystémových analýz CzechGlobe.

Pavelkova sekce spadající pod projekt, který vznikl v roce 2010 za pomoci strukturálních fondů Evropské unie v rámci zmíněného Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, má za úkol dlouhodobě monitorovat toky energie a látek a předpovídat budoucí chování lesa v závislosti na měnícím se klimatu.

Infrastrukturu CzechGlobe tvoří celkem sedm takových ekosystémových stanic, přičemž ta v Lanžhotu patří mezi nejmladší. Další jsou na Bílém Kříži v Beskydech, ve Štítné, Třeboni, Křešíně u Pacova, Rájci a Domanínku.

Jak dýchá les

Základem lanžhotské stanice je už zmíněná vytáhlá, 44 metrů vysoká věž. Na ní vědci umístili měřicí přístroje tzv. eddy-kovariančního systému. Zjednodušeně řečeno jde o systém, který nad korunami stromů měří výměnu oxidu uhličitého a vodní páry mezi lesem a atmosférou.

Z věže dokáže vědecký tým monitorovat několik hektarů lesa. Měření probíhá dvacetkrát za sekundu, z čehož se každých 30 minut vypočítá tok oxidu uhličitého a vodní páry mezi zkoumaným lesem a atmosférou. Pro každou půlhodinu tak lze určit, kolik oxidu uhličitého les přijal či vydal, a za jakých podmínek k tomu došlo. „Když vědci provádějí experimenty v laboratoři, jedná se o umělé podmínky, mnohdy vzdálené reálnému prostředí. My máme tu výhodu, že les vlastně nijak neovlivňujeme, neměníme jeho prostředí,“ pochvaluje si Pavelka.

Díky dlouhodobému podrobnému sledování mohou vědci předpovídat budoucí vývoj. Podle Pavelky to nefunguje tak, že by se ekosystém z ničeho nic ocitl v jiném podnebí. Změna je postupná, a je dobré o ní vědět a případně se připravit. Ostatně také krajina se na nové podmínky bude adaptovat průběžně.

„Zkoumáme les na úrovni ekosystému. Ne jednu větvičku nebo kus půdy, ale všechno dohromady.“

Měření na lanžhotské stanici probíhá už čtyři roky. Za tu dobu vědci získali mnoho poznatků o vlivu počasí a dalších faktorů na bilanci oxidu uhličitého u zkoumaného lesa. Pokud si z hodin přírodopisu pamatujete, že rostliny tento plyn spotřebovávají a produkují kyslík, vězte, že jsou dny, kdy vydají více CO2, než kolik ho přijmou fotosyntézou.

Takovým obdobím je logicky zima, kdy fotosyntéza neprobíhá. Data z Lanžhotu ale ukazují, že k tomu občas dochází i v nadprůměrně teplých a suchých dnech. „Je to jako s člověkem. Když je horko, také se mnohem více zadýcháváte,“ vysvětluje Pavelka.

Právě podobné dlouhodobé analýzy pomáhají vědcům najít závislosti mezi měnícím se klimatem a chováním lesa, popřípadě jiných ekosystémů. Díky tomu mohou určit, jak se bude příroda vyvíjet s ohledem na změny, které předpovídají klimatické modely — například na narůstající průměrnou teplotu nebo změny v distribuci srážek v průběhu  roku.

„Zjednodušeně řečeno, najdeme závislosti a z nich vytvoříme model. Do něj pak dosadíme počasí, které pravděpodobně bude dejme tomu za padesát, za sto let. Následně získáme představu, jak ekosystém zareaguje,” popisuje vědec.

Do posledního detailu

Na Pavelkovi je vidět, že je mezi stromy ve svém živlu. Mráz jako by mu vůbec nevadil. S nadšením vypráví o technologiích, historii projektu, svých spolupracovnících nebo rozdílech mezi jednotlivými měřícími stanicemi.

Například na stanici Bílý Kříž v Beskydech provozuje vědecký ústav tzv. kultivační sféry, ve kterých se zkoumá vliv zvýšené koncentrace oxidu uhličitého a sucha na různé druhy smrku a dubu. I když jsou tato zařízení podobná skleníkům, jako skleník nefungují. Jejich účelem není zvyšovat teplotu, naopak, teplotu se snaží držet na podobné úrovni, jako je v okolí, ale udržují zvýšenou koncentraci oxidu uhličitého.

U rakouských hranic takové zařízení není. Přesto se tu najdou jiné technologické libůstky. Pavelka ukazuje měřící respirační komory napojené na stromy a půdu, čidla sledující sluneční svit nebo opadoměry — objemné hnědé nádoby na zachytávání listí.

Technikou na zemi měří výdej oxidu uhličitého z půdy, její vlhkost, teplotu a tok tepla do– a z ní. Zvlášť se zkoumají stromy a jejich listy. U nich zajímají vědce také tzv. odumřelé listy, které zachytávají právě zmíněné opadoměry.

„Metoda eddy-kovariance dokáže pokrýt velkou plochu lesa. Její nevýhodou však je, že měřený ekosystém vnímá jako celek; nedokáže rozlišit signál z jednotlivých složek ekosystému, zejména tedy z jednotlivých stromů a z půdy,“ vysvětluje, proč systém na věži doplňují menší přístroje dosažitelné ze země. „Díky tomu jsou naše data podrobnější a přesnější. Nedám ale ruku do ohně za to, že se les v této části nechová jinak a jinde bychom nedostali výsledky trochu odlišné. Proto je dobré obě metody kombinovat,“ komentuje Pavelka.

Kontrola 300 čidel týdně

Jakýmsi mozkovým centrem celé lanžhotské stanice je kontejner umístěný přímo pod vysokou věží. V něm dlí výpočetní technika, do níž se data sbíhají a která je následně odesílá do brněnské centrály. 
Systém je propojený přes wi-fi. Vědci tak nemusejí být přímo v lese, ale mohou sedět v kanceláři a jen sledovat monitor.

V praxi to vypadá tak, že se do Lanžhotu jezdí jen na exkurze, doplňková měření či kvůli větší údržbě. Na místo se někdo z týmu vypraví většinou až při vážnější poruše nebo pokud je potřeba něco zkontrolovat.

Na zpracování velkého množství dat z meteorologických čidel má CzechGlobe k dispozici speciálního člověka. Právě on se stará o data nejen z Lanžhotu, ale ze všech obdobných stanic, které ústav provozuje. Celkem se k němu sbíhají informace asi ze tří set čidel monitorujících situaci v pětiminutových intervalech.

„Provádí denní kontrolu. Ne že by všechna čidla kontroloval každý den, ale jednou týdně mu projdou komplet rukama. Hlídá, zda jsou data v reálných hodnotách. Na konci roku pak údaje ze všech čidel porovná, jestli se někam nevloudila chyba, a až následně nám je předá,“ popisuje Pavelka.

Tým pracující pro CzechGlobe spolupracuje s vědci z ostatních zemí v rámci evropské výzkumné infrastruktury projektu ICOS. Ten udává pravidla, podle nichž musí být jednotlivé stanice budovány, a poskytuje také instrukce pro samotné měření, aby dosahovalo nejvyšší kvality.

Data následně putují do globální databáze, která je veřejně dostupná. „Pro laika nemá většina údajů v ní prakticky žádnou cenu,“ upozorňuje zvědavce Pavelka. Pro  vědce to ale znamená, že díky sdíleným číslům mohou tvořit větší analýzy ekosystémů a samozřejmě také celkové modely jejich chování.

Když uhodí blesk

Kromě toho spolupracuje CzechGlobe i se soukromými firmami. Dělá například velmi přesnou denní předpověď slunečního svitu, kterou prodává energetickým společnostem. Právě z podobných projektů získává část prostředků na svůj výzkum.

Ačkoli může infrastruktura v Lanžhotu na běžného turistu působit komplikovaně, ve skutečnosti je to systém, kde má všechno své logické místo. Podle Pavelky nebylo jeho vybudování složité díky zkušenostem z předchozích projektů.

„Je to naše nejnovější stanice, takže to šlo. Navíc si měřicí systémy většinou už neděláme sami. Najímáme firmy, které vyrobí techniku a naše práce spočívá až v následném sestavení a zprovoznění tady na místě. Před patnácti lety, kdy jsme obdobné systémy vyráběli sami na koleně, to bylo horší,“ usmívá se vědec.

Vše na místě je pojištěné proti krádeži. Drahé přístroje by ovšem byly zloději k ničemu. Nedokázal by je použít, ani prodat. A tak je důležitější součástí pojištění ochrana před přírodními vrtochy.

„V Beskydech nám do věže jednou uhodil blesk. Všechna čidla se odporoučela. Jedno přitom stojí asi patnáct tisíc korun a tam jich bylo deset. Ale naštěstí to 
pojistka kryla,“ dodává Pavelka.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818