Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvězdné války v ulicích Los Angeles. George Lucas tam staví muzeum slavné ságy

Hvězdné války v ulicích Los Angeles. George Lucas tam staví muzeum slavné ságy

Pro fanoušky Hvězdných válek přichází zpráva, kvůli které začnou šetřit na letenku do Kalifornie. Tvůrce kultovní ságy Star Wars George Lucas a jeho tým se tam totiž chystají otevřít muzeum Hvězdných válek.

Bitvu o místo, kde bude vystaveno Lucasovo životní dílo, svedly San Francisco a Los Angeles. První z dvojice měst nabízelo lokaci na umělém ostrově Treasure Island. Nakonec se tým rozhodl pro Los Angeles, informoval server NBC Los Angeles

Ve „městě andělů“ se zjeví fiktivní vesmírná loď, ve které bude k vidění 40 tisíc obrazů, ilustrací a filmových předmětů pocházejících z Lucasových soukromých sbírek. K vidění bude i i původní maska ikonického padoucha Dartha Vadera.

Lucas měl tento plán v hlavě už přes deset let a hodlá ho financovat z vlastních zdrojů. Bude ho stát miliardu dolarů (v přepočtu kolem 25 miliard korun) a jmenovat se bude Lucasovo muzeum vypravěčství.

„Velmi si vážíme nesmírně pozitivní podpory, jakou nám poskytly jak San Francisko tak i Los Angeles během našeho rozhodování,“ řekli tvůrci.

Lucas má vazby na Los Angeles, kde absolvoval vysokou školu, která stojí přesně naproti budoucímu muzeu. V San Francisku zase prožil téměř celý svůj život. Muzeum by mohlo otevřít 4. května 2020. Tedy v den, kdy fanoušci slaví den Hvězdných válek.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1