Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Index neřestí: Nejlevnější jsou pro obyvatele Lucemburska, připlatí si naopak na Ukrajině nebo v Nepálu

Index neřestí: Nejlevnější jsou pro obyvatele Lucemburska, připlatí si naopak na Ukrajině nebo v Nepálu

Drogy, alkohol a cigarety jsou v poměru k výdělkům nejdostupnější v Lucembursku, naopak nejhlouběji do kapsy k uspokojení takovéhoto zlozvyku musí sáhnout lidé na Ukrajině, v Pákistánu či Nepálu. Vyplývá to z indexu neřesti, který sestavila agentura Bloomberg. Česká republika v celosvětovém přehledu pro rok 2017 skončila na 27. místě a oproti předchozímu hodnocení si o sedm příček „polepšila“.

Bloomberg index sestavuje na základě dat OSN, Světové zdravotnické organizace, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Agentura uvádí, že přehled je čistě ekonomickým indikátorem a nijak se nevěnuje morálnosti či legálnosti těchto zlozvyků.

V rámci přehledu Bloomberg srovnává s týdenním výdělkem v dané zemi místní náklady na pořízení balíčku cigaret prémiové a běžné značky, lahve piva, vína a destilátu, gramu amfetaminu, gramu marihuany, gramu kokainu a gramu opioidu, například heroinu či opia.

Nejdostupnější neřesti jsou podle indexu v Lucembursku, kde výše zmíněný nákupní košík vyjde na méně než desetinu místního týdenního příjmu. Ke stanovení příjmu Bloomberg vychází z výkonu ekonomiky. V případě Lucemburska je nutné poznamenat, že pilířem této malé země je rozsáhlý finanční sektor, takže Lucembursko v poměru HDP na osobu výrazně převyšuje průměr Evropské unie.

První pětku zemí s nejdostupnějším financováním neřestí tvoří vedle Lucemburska Bahamy, Švýcarsko, Island a Francie, kde nákup vyjde do 20 procent týdenního příjmu. Na opačném konci přehledu stojí Pákistán, Nepál, Burkina Faso a Ukrajina. Pro srovnání, Ukrajinec pro nákup sortimentu vybraného Bloombergem musí vydat 13 týdenních platů. V Česku je to asi 40 procent týdenního příjmu a na Slovensku s 47. pozicí pak 72 procent.

Pokud jde o prosté porovnání cen, pak jsou Japonsko a Nový Zéland s Austrálií jedinými třemi státy, kde nákup těchto drog, alkoholu a cigaret přijde na více než tisíc dolarů (21.000 korun). Do sto dolarů (2100 korun) se zájemce dostane v 21 převážně tropických zemích. V Česku je pak účet 152 dolarů (3100 korun) a na Slovensku 242 dolarů (5000 korun).

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1