Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ivanka Trump pobláznila Čínu, s jejím jménem se dá koupit cokoliv

Ivanka Trump pobláznila Čínu, s jejím jménem se dá koupit cokoliv

Únor 2017, Washington, čínská ambasáda. Před budovu s číslem 3505 právě přijela dvě masivní černá SUV. Dveřmi do jednoho z nich nastoupila Ivanka Trumpová, dcera nově zvoleného amerického prezidenta. V Číně, největší hospodářské protiváze Spojených států, začal před pár dny rok Rudého ohnivého kohouta. A Donald Trump byl po letech prvním šéfem Bílého domu, který Pekingu k tomuto svátku nepopřál. Uražená velmoc, tvrdí znalci, začala pilně připravovat odezvu na vyhlášení obchodní války, jak si tento americký postoj vyhodnotila. 

Tehdy vstoupila na scénu Ivanka, píše čínský korespondent listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dorazila na velvyslanectví, aby Číňanům popřála, v doprovodu dcery Arabelly, která se učí ve školce čínsky. „Moje překladatelka,“ pravila Ivanka. A zrodil se kult.

Bouře nadšení, kterou toto gesto v Číně vyvolalo, na sebe nenechala čekat. Tisk zapěl oslavné ódy na „první dceru Ameriky,“ scénku z Washingtonu a její dopad začali vážně analyzovat experti na vyhlášených vysokých školách. Doslova pytel reakcí se roztrhl na internetu.

O svou porci se přihlásil také byznys. Do centrály pro registraci už dorazily skoro tři stovky žádostí o zapsání ochranné známky „Ivanka“ na nejrůznější výrobky. Od rezervačního systému pro ubytování v hotelech přes pilulky na hubnutí až po alkohol.

V tomto směru dopadla dcera v Číně jako její otec, jenže s podstatným rozdílem. Proti použití jejího jména nejsou zákonné výhrady, kdežto proti pojmenování po prezidentovi ano. Trump má v Říši středu rovněž velký zvuk a spoustu obdivovatelů, jeho „registrace“ překročily stovku. Je ale prezident, čili oficiálně uznávaná veřejná osoba, což je problém. Jeho jmenování naplnilo skutkovou podstatu zákona, který zakazuje, aby firmy jméno takové osoby používaly. Aktivní je v této sebeobraně i sám Trump.

V Ivančině případě jsou úřady klidné. Zatím. Pokud to tak zůstane, přibude ke zhruba 40 produktům, nesoucím její jméno, zřejmě celá řada dalších. Fantazii se meze nekladou. „Donging Ivanka Autoservis“ či „Anhui Ivanka Medicínská Technika" jsou už na světě. Desítky dalších výskytů „První dcery Ameriky“ hlásí Taobao, všudypřítomná nákupní platforma koncernu Alibaba. Tady jde o neschválená pojmenování, jinými slovy o napodobeniny západního zboží.

Stačila prostě jedna dobře promyšlená imise na čínskou ambasádu, a Ohnivý kohout se nestačí divit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744