Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak jednat s narcisem a nezbláznit se? Zkuste těchto 8 tipů

Jak jednat s narcisem a nezbláznit se? Zkuste těchto 8 tipů

Narcismus jako osobnostní rys nemusíme odhalit hned při prvním setkání, často se projeví až při intenzivnějším kontaktu. Pro mnoho lidí je nejjednodušší, se podobným jedincům vyhýbat. Co ale dělat, když to nejde?

Být narcis nemusí automaticky znamenat, že je člověk nesympatický. Takoví lidé bývají často zábavní, charismatičtí a dobří v tom, co dělají. Často tak například dokáží obohatit pracovní tým. A právě proto je dobré vědět, jaké zbraně k jejich „uzemnění“ můžete používat.

Podle serveru Psychology Today univerzální návod neexistuje, stejně tak jako neexistují dva stejní narcisté. Pokud chcete uklidnit situaci v práci nebo doma, musíte nejdříve zjistit, s jakým typem vlastně budete pracovat. Tým psychologa Vincenta Egana z univerzity v Nottinghamu na toto téma vyzpovídal celkem 850 lidí, kteří mají s narcisty zkušenosti.

Dřívější výzkumy pracovali pouze se dvěma „druhy“ narcistů – zranitelným a tzv. grandiózním. Ti první kolem sebe vytvářejí oblak sebestřednosti, druhým zase chybí empatie. Lidé, u kterých se vyskytne „koktejl“ těchto rysů, jsou ale teprve oříškem. Právě ti se vám dostanou nejhlouběji pod kůži.

Egan se svým týmem nakonec identifikovali čtyři základní druhy narcistů – zranitelné, grandiózní, ty, kteří se identifikují na základě vlastního neštěstí, a ty, kteří se identifikují naopak na základě svého štěstí.

Egan a jeho kolegové zjistili, že „grandiózní typ“ má tendenci být šťastnější, víc extrovertní a citově poměrně stabilní. Oproti tomu „zranitelní narcisté“ jsou méně příjemní a méně emocionálně stabilní.

Spolu s těmito závěry výzkumníci navrhli osm rad, které vám pomůžou při jednání s narcisty:

  • Rozpoznejte typ. Zranitelný narcista o sobě zpravidla pochybuje, a své emoce nedává příliš znát. A proto si možná tolik neuvědomují, že může jeho chování někomu vadit. Co se týče grandiózního typu, ten bude pro vaši skupinu (rodinu, pracovní tým) lepším spojencem.
  • Nenechte se vykolejit. Narcis se snaží dostat do samého centra pozornosti. Ale vy se nemusíte zajímat o starosti ostatních. A to bez ohledu na to, jak moc je narcista ve svých snahách urputný.
  • Uznejte svou rozmrzelost. Jak už bylo řečeno. Někteří narcisté se vám zaryjí hluboko pod kůži. Pokud se snažíte něco říct nebo udělat a jedna osoba vás neustále přerušuje nebo vám komplikuje cestu k úspěchu, sebere vám to mnoho energie. Čím dříve se k tomuto problému postavíte čelem, tím lépe.
  • Odhalte důvod. Zranitelní narcisté se potřebují neustále utvrzovat o svých kvalitách, jejich neustálé podbízení se ale může být problémem. Když zjistíte, že vedle sebe máte takového člověka, nabídněte mu jen tolik jistoty, kolik je třeba. Pokud to přeženete a budete ho donekonečna chválit a přesvědčovat ho o jeho kvalitách, uzavřete se s ním do nekonečného kruhu.

  • Rozklíčujte kontext. Někdy se v člověku zvedne vlna narcismu po nějaké konkrétní stresové situaci. Například když neuspěje ve výběrovém řízení a musí se podřídit dřívějšímu kolegovi, který se najednou stal jeho šéfem. Jeho nejistota se bude časem prohlubovat a atmosféra v týmu začne houstnout.
  • Udržte si pozitivní výhled. Pokud máte co do činění s narcisty, kterým dělá dobře pohled na cizí neštěstí a záměrně se snaží vyvolávat roztržky, nenechte se rozčílit. Pokud to vydržíte, přestane ho to postupem času bavit.
  • Udržte si smysl pro humor. Narcista se dá oklamat ignorací, jednou za čas ale můžete zkusit humor. Pokud se narcista projeví, můžete na konto jeho výstupu zareagovat vtipnou reakcí, která zaútočí na jeho egocentrismus a nevhodné chování. Pak můžete navázat hovor tam, kde ho narcista přerušil.
  • Nabídněte narcistovi pomoc. Někteří lidé, kteří se projevují jako klasičtí nesnesitelní narcisté, mohou mít opravdový problém a pomohla by jim odborná pomoc. Oproti předpokladu, že není možné chování člověka změnit, psychoterapie může pomoct. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744