Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak vznikl Měsíc? Záhadu může pomoci vyřešit první test jaderné bomby v historii lidstva

Jak vznikl Měsíc? Záhadu může pomoci vyřešit první test jaderné bomby v historii lidstva

Šestnáctého července 1945 odpálili Američané zkusmo jako první v historii jadernou bombu. Výbuch byl úspěšný a tak nic nebránilo tomu, aby o necelý měsíc později svrhli bombu se stejnými parametry na japonské město Nagasaki. Z jaderného testu věda těží dodnes. Pozůstatky po výbuchu by dokonce mohly pomoci odhalit tajemství vzniku Měsíce.

Druhá světová válka se chýlí ke konci, ale Japonci se stále odmítají vzdát. Američané však mají v ruce tajný trumf – po několika letech výzkumu v utajeném vládním projektu Manhattan jsou konečně připraveni otestovat jadernou bombu, která má potenciál definitivně zvrátit dění na světovém kolbišti v jejich prospěch.   

Test, který dostal kódové označení Trinity, proběhne v půl šesté ráno 16. července 1945 na opuštěné letecké základně Alamogordo v poušti White Sands ve státě Nové Mexiko. Při výbuchu došlo k prudkému uvolnění obrovského množství energie odpovídající 20 kilotunám trhaviny TNT, která přeměnila okolní písek ve sklo. 

Na úspěšný test Američané navázali o necelý měsíc později, kdy shodili bombu Fat Man vyrobenou stejnou technologií na japonské město Nagasaki. Útok si vyžádal obrovské ztráty na životech a přispěl ke kapitulaci Japonska a definitivnímu konci druhé světové války. 

O více než sedmdesát let později mohou pozůstatky radioaktivního skla pomoci vyřešit jednu z největších vědeckých záhad – jak vznikl Měsíc. Jedna z teorií předpokládá, že vznikl zhruba před čtyřmi a půl miliardami let jako důsledek srážky obřích rozměrů mezi Zemí a objektem velikosti Marsu. O tom, že by to tak mohlo skutečně být, svědčí zjištění, s nímž přišel výzkumný týmu pod vedením Jamese Dayho z oceánografického institutu při Univerzitě v Kalifornii.

Během výzkumu vyšlo najevo, že teploty a tlaky vzniklé detonací jaderné bomby odpálené v roce 1945 v Alamogordu jsou podobné podmínkám, které mohly vyvstat během srážky dvou vesmírných těles, z nichž zřejmě před několika miliardami let vzešel Měsíc. Radioaktivní úlomky skla navíc vykazují podobné charakteristiky jako vzorky z Měsíce. Vědci tak dle Business Insideru věří, že jsou zase o krok blíže k vyřešení hádanky o vzniku jediné známé přirozené družice Země. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744