Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké je zabezpečení vašeho mobilu? Američané ho navzdory radám odborníků podceňují

Jaké je zabezpečení vašeho mobilu? Američané ho navzdory radám odborníků podceňují

Podle průzkumu Pew Research Center z počátku letošního roku majitelé chytrých telefonů ve Spojených státech zabezpečení svých smartphonů ve velkém zanedbávají. Opakované rady a varování odborníků nemají velký efekt. Základem je podle nich například přístupový kód, který umožní, aby se do telefonu dostal skutečně jen jeho majitel, a důležité je také pravidelně aktualizovat operační systém telefonu i jeho aplikace. 

Přístup k telefonu nemá podle průzkumu zabezpečený ani nejjednodušším opatřením 28 procent Američanů. 40 procent respondentů rovněž uvedlo, že aktualizují telefon jen když je to „výhodné“, a nikoli podle toho, zda například vyšla nová důležitá záplata. Operační systém dokonce vůbec neaktualizuje 14 procent Američanů a 10 procent nikdy neaktualizuje mobilní aplikace.

Takové zanedbávání přitom otevírá cestu hackerům. Na důležitost zabezpečení upozornila poslední aféra WikiLeaks, kdy se ukázalo, že americká CIA nemá problém proniknout do některých zařízení nebo obejít šifrovací software. V posledních letech se navíc hackingu nevyhnuli ani vysoce postavení lidé nebo celebrity.

Ne všichni Američané ale házejí doporučení kybernetických expertů za hlavu. 22 procent lidí pro Pew Research Center uvedlo, že používají zámek obrazovky a telefon aktualizují hned, jak je aktualizace k dispozici. To se týká především mladších ročníků. Jak průzkum ukázal, největší problém se zabezpečením telefonů mají lidé ve věku 65 let a víc.

Nové mobilní technologie umožňují majitelům smartphonů operovat online odkudkoliv. Odborníci však varují, že veřejné wi-fi připojení v kavárnách nebo na letištích přináší značnou míru rizika. Podle průzkumu se toho ale nebojí až 54 procent Američanů, z nichž 21 procent přes veřejné připojení nakupuje v e-shopech a 20 procent dokonce používá online bankovnictví. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1