Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jelen lidožrout. V Texasu nachytali vysokou zvěř, jak okusuje lidské kosti

Jelen lidožrout. V Texasu nachytali vysokou zvěř, jak okusuje lidské kosti

Vysoká zvěř, tedy například jeleni či srnci, platila donedávna za roztomilé neškodné býložravce. Fotopast Texaské státní univerzity ale zachytila jelena bílého, jak si pochutnává na rozkládajících se lidských ostatcích.

Desetihektarový pozemek Texaské státní univerzity bývá označován jako Body Farm. Za účelem vědy jsou na něm rozmístěny akademikům věnované lidské mrtvoly, které se zde přirozenou cestou rozkládají.

Díky zkoumání procesu tlení lidských těl pak postupuje kupředu kriminalistika, nové poznatky forenzních vědců z Body Farm přispívají k bližšímu určení doby smrti v případě těl, která policie nalezne až v určitém stadiu rozkladu. Pozemek je posetý nejen tlejícími mrtvolami, ale také fotopastmi, které zachycují reakce zvěře při interakci s pozůstatky člověka.

Tým profesorky Lauren Meckelové díky jedné z nich nedávno učinil pozoruhodný objev. Zachytila totiž vzácného jelena bílého, který ohlodával jednu z mrtvol. Pojem býložravec tak nesedí na vysokou zvěř tak docela, jak zatím biologové soudili.

Do okusování tlejících lidských ostatků se pustila jedna z laní jelena bílého. Nejednalo se přitom o výjimečné chování, fotopasti ji zachytily při oždibování mrtvol opakovaně. Ostatky tehdy ležely na pozemku 182 dní a měkké tkáně z nich ve velké míře obrali supi.

Jeleni a srnci byli občas pozorováni při okusování kostí už v minulosti, dosud se mělo za to, že jde o způsob, jak doplňují vápník. Pozoruhodné ovšem je, že laň zachycená fotopastí, vyhledávala opakovaně jednu konkrétní mrtvolu.

V minulosti byly nastraženými fotografickými přístroji rovněž zaznamenány případy, kdy jeleni vybírali z hnízd ptačí vajíčka, případně sami zakousli nestřežená holátka. S představou vysoké zvěře jako mírumilovného býložravce tak je nejspíš díky moderním technologiím konec.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744