Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jen IQ nestačí. Emoční inteligence pomáhá zvládat situace. Poznáte, jestli ji máte i vy?

Jen IQ nestačí. Emoční inteligence pomáhá zvládat situace. Poznáte, jestli ji máte i vy?

Zatímco o inteligenčním kvocientu (IQ) slyšel v životě snad každý člověk, že existuje kvocient emoční (EQ) stále mnoho lidí netuší. Přitom právě schopnost zacházet s emocemi a spolupracovat se svým okolím může člověku pomoci v osobním rozvoji. Co charakterizuje lidi s vysokým EQ?

Mají velkou emocionální slovní zásobu

Lidé s vysokým EQ znají mnoho výrazů, kterými dovedou naprosto přesně popsat, co právě cítí. Rozumí navíc i tomu, jak se do tohoto stavu dostali. Porozumění vlastním emocím jim podle časopisu TIME usnadňuje práci s nimi a jejich následnou kontrolu.

Zajímají se o lidi

Je vcelku jedno, jestli jste extrovert, nebo introvert. Zájem o lidi byste měli projevovat v obou případech. Zvědavost je produktem empatie a je jedním ze zásadních klíčů k vysokému EQ.

Přijímají změny

Emočně inteligentní lidé se zvládají přizpůsobovat častým změnám ve svých životech. Vědí, že strach ze změny je může ochromit, proto si ho nepřipouštějí.

Znají své silné a slabé stránky

Orientovat se ve vlastních schopnostech je zásadní. Nestačí jen pochopit emoce. Člověk by měl i vědět, kde má slabiny, které může zlepšit a znát také své přednosti, na nichž bude růst osobnosti stavět.

Umí posuzovat lidi

Poznáte, co můžete čekat od člověka, s nímž se právě bavíte? Lidé s vysokým EQ to dokáží. Z toho pak v komunikaci těží. Umí nejen vypozorovat, co se na ně chystá, ale i motivaci lidí chovat se právě tak, jak to ve skutečnosti dělají.

Je obtížné je urazit

Naštvat emočně inteligentního člověka není snadné. Jsou sebevědomí a vnímaví. Často dokonce vyhledávají situace, kdy si mohou dělat legraci sami ze sebe nebo se vtípkům na vlastní osobu alespoň zasmát. Umí poznat rozdíl mezi zábavou a urážkou.

Umí říkat ne

Ne je důležité slovo ve slovníku těchto lidí. Přesně vědí, kdy vhodně odmítnout nějakou žádost. Lidé, kteří odmítat druhé nedokáží, často podléhají stresovým situacím a zažívají syndrom vyhoření.

Učí se z chyb

Člověk je tvor omylný. Chybuje každý. Vysoké EQ ale znamená také to, že se jeho držitelé umí z vlastních chyb poučit. Dokáží je přejít, ale nezapomínají na ně. Naopak. Najdou jádro problému a podruhé už danou věc udělají lépe.

Rozdávají nezištně

Pro emočně inteligentní lidi není problém někoho obdarovat jen tak. Aniž by čekali, že dostanou něco na oplátku. Tím dělají na své okolí velký dojem a budují silné vztahy s ostatními.

Neznají zášť

Zášť způsobuje stres. A stres vede k srdečním chorobám či vysokému krevnímu tlaku. Vyvarovat se zášti znamená větší šanci se těmto problémům vyvarovat.

Umí udržet na uzdě špatné lidi

Komunikace s lidmi není jednoduchá. Někteří vám umí život pořádně otrávit. Vysoké EQ však jeho držitele předurčuje k tomu, aby kontakt s těmito osobami zvládal, nenechal se vykolejit a jejich slova si nepřipouštěl příliš k tělu.

Nebaží po dokonalosti

Lidská dokonalost je chiméra, která neexistuje. Tito lidé to vědí. Netouží po ní. Uvědomují si, že pokud by toužili po dokonalosti, budou věčně skleslí, že se jim jejich úkol nedaří splnit.

Oceňují, co mají

Není to jen falešná skromnost a přetvářka. Spokojit se s tím, co už mám, může být základem k dalšímu rozvoji. Navíc to opět pomáhá lidskému zdraví, neboť dobrá nálada odbourává stresový hormon kortizol.

Umí se odpojit

Zkoušeli jste někdy žít chvíli bez internetu? Přestat kontrolovat facebook, twitter nebo e-mail a věnovat se skutečnému světu? Vyzkoušejte to. Uvidíte, že se budete hned cítit o dost lépe.

Omezují kofein

Že kofein nemá na lidský organismus moc dobré účinky, to není žádná novinka. Emočně inteligentní lidé ho proto příliš nekonzumují. Nadměrné množství kofeinu totiž zvyšuje hladinu adrenalinu, který nutí člověka bojovat, nebo naopak utíkat. To se může hodit třeba při setkání s medvědem, během vyřizování e-mailů to oceníte méně.

Mají dostatek spánku

Spánek mozek nabíjí. Pomáhá utřídit si zážitky, myšlenky a nově získané znalosti. Jedinci s vysokým EQ vědí, že pokud nejsou dostatečně vyspalí, jejich sebeovládání a pozornost je podstatně slabší.

Snaží se vyvarovat negativnímu myšlení

Negativní myšlenky nejsou zrovna produktivním způsobem trávení času. Většinou se nezakládají na faktech. Emočně inteligentní lidé je umí potlačit a svou mysl nasměrovat k pozitivnímu vnímání skutečnosti.

Nenechají si nic diktovat

Člověk s vysokým EQ nezakládá své štěstí na dojmech druhých lidí. Uvědomuje si, že v takovém případě už by nebyl sám sobě pánem a jen se přizpůsoboval vnímání ostatních. Vlastní hodnoty si tvoří sám a také podle nich jedná. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744