Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kam se stěhují milionáři? Česko mezi jejich vysněnými destinacemi není

Kam se stěhují milionáři? Česko mezi jejich vysněnými destinacemi není

K velkému bohatství patří většinou i možnost neomezeně cestovat. Pokud se bohatým nelíbí v jedné zemi, mohou se poměrně snadno přesunout do jiné. A že to tak skutečně dělají, dokazuje i nejnovější statistika zemí oblíbených boháči. Do Austrálie emigruje ročně asi 11 tisíc dolarových milionářů. Dalšími oblíbenými destinacemi jsou Spojené státy a Kanada. Odliv movitých občanů naopak za loňský rok zaznamenala Francie.

Bohatí se prý stěhují hlavně kvůli zajištění kvalitních škol pro své děti a pocitu bezpečí. Důležitá je pro ně také dobrá zdravotní péče a neznečištěné životní prostředí, uvádí zpráva výzkumné skupiny New World Wealth, která monitoruje migraci milionářů.

Nejoblíbenější destinací emigrujících milionářů je Austrálie, kterou si v roce 2016 vybralo za svůj nový domov 11 tisíc boháčů. Láká je prý blízkost Asie, kde má řada z nich svůj byznys, ale také dobrý zdravotní systém a dostatečná vzdálenost od potíží Blízkého Východu i evropské uprchlické krize. Od roku 2012 navíc v zemi platí nové nařízení, podle kterého dostanou cizinci vízum snáze, pokud budou v zemi investovat miliony do tamní ekonomiky.

Druhou nejoblíbenější zemí boháčů je Kanada. Ta přijala za rok 8 tisíc movitých imigrantů. Kanada je ale otevřenou zemí dlouhodobě. Za poslední rok udělili Kanaďané vízum celkem 320 tisícům příchozích. A s podobnými čísly se počítá i letos.

Kromě oblíbených lokalit sleduje výzkumný tým i země, které bohatí opouštějí. Nejvíce bohatých ubylo Francii. Ze sebraných dat vyplývá, že zemi loňský rok opustilo 12 tisíc milionářů. Důvodem je prý nevýhodný systém daní i strach ze sílících náboženských nepokojů.

Studie také dokazuje, že bohatí hledají nová útočiště čím dál častěji. V roce 2015 se přestěhovalo do jiných zemí 64 tisíc milionářů, loni počet stoupnul na 82 tisíc. Podle autorů výzkumu je to mimo jiné i rostoucími náboženskými nepokoji, které nejvíce vyhání obyvatele Francie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744