Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo umírá na krabičce cigaret? Na fotografii se už poznali nejmíň tři lidé včetně montéra z Bučovic

Kdo umírá na krabičce cigaret? Na fotografii se už poznali nejmíň tři lidé včetně montéra z Bučovic

Mají varovat kuřáky, některým ale spíše přinesly slávu. Odpudivé fotografie nemocných kuřáků na krabičkách cigaret se povinně objevují i v českých trafikách od loňska. Obrázky poškozených plic i umírajících onkologických pacientů nabízí skutečně děsivou podívanou. Nejvíce se vyděsil Pavel Vrána z Vyškova, který na jednom obrázku před časem poznal sám sebe. Má to ale háček. Na stejné fotografii poznává svého otce i Britka Jodi Charlesová.

„Já se z toho vzteknu. Oni ze mě na těch cigaretách udělali mrtvolu. Pokud dobře počítám, poznalo mě na té fotce hezkých pár set lidí. Volají mi i odjinud, nejenom z Bučovic, vždyť já celý život jezdil na montážích po republice,“ stěžoval si loni v říjnu pro Blesk montér z Bučovic na Vyškovsku Pavel Vrána. Poznal se totiž ve fotce údajně umírajícího muže na jednom z balení cigaret.

Fotografie měla podle něj údajně vzniknout v únoru 2004, když skončil v nemocnici po úrazu při práci. Zachytit ho prý měli v českobudějovické nemocnici, kde se léčil tři týdny. „Podle mého ta fotka musela vzniknout v Budějovicích, když jsem byl na hadičkách a přístrojích,“ dodával montér.

Jeho stoprocentní jistotu ale nyní narušilo svědectví Britky Jodi Charlesové, která naopak ve stejné fotografii, která se objevuje i na britských krabičkách, poznala svého otce. „Moje dcerka přiběhla do pokoje s krabičkou cigaret a volala Podívej se, to je dědeček! Když jsem tu fotografii uviděla, nevěřila jsem svým očím. Nebylo pochyb, že je to můj otec. Byla jsem zděšená,“ popisuje pro web UNILAD žena.

Její otec zemřel v roce 2014 v nemocnici v Essexu, kde se léčil s rakovinou krve. Zde měla podle ženy také fotografie vzniknout. „Poznávám ho podle vlasů i podle tvaru obočí, které jsem mu 20 let zastřihávala. Jsem si na 110 % jistá, že je to on a nedala jsem žádné povolení takovou fotku veřejně používat,“ stěžuje si Charlesová.

Výtky ale mírní Evropská komise, která legislativu povinných odstrašujících fotografií zavedla. Jsou to údajně pouze ilustrační snímky a jakákoli podobnost je jen náhodná. To ale ženě nestačí a po komisi prý nyní žádá důkaz, že nejde o jejího otce.

A ke tváři na fotce se hlásí i další. Například Němec Herald Molter, který tvrdí, že snímek musel vzniknout před 15 lety na univerzitní klinice v západním Německu.

Je možné, že o podobnosti fotografií s nic netušícími pacienty se bude diskutovat i nadále. Riskovala by ale Evropská komise takový problém? Jak by to v reálu vypadalo? Fotograf kampaně by se vetřel do nějaké nemocnice, kde by za dohledu personálu fotil umírající? Teorie o ilustračních fotografiích, které se mohou podobat skutečným pacientům, zní mnohem pravděpodobněji.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744