Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komáří chemie. 5 důvodů, proč někoho bodají častěji a někoho vůbec

Komáří chemie. 5 důvodů, proč někoho bodají častěji a někoho vůbec

Bzučení kolem hlavy často předznamenává svědivou bouli na těle. Setkání s komárem obvykle pro člověka nebývá příjemné. V lepším případě končí červeným flekem, v horším si člověk může odnést i nějakou nemoc. Které skupiny lidí komáry přitahují nejvíce?

Těhotné ženy

Komáří samičky mají rády oxid uhličitý. V tom spočívá smůla těhotných žen. Jejich tělo totiž vylučuje o 21 procent více oxidu uhličitého než u žen, které dítě nečekají. Podle profesorky entomologie na Cornellově univerzitě Laury Harringtonové je také možné, že komáry přitahují specifické pachy, které tělo v těhotenství vydává.

Zpocení lidé

Trénovat v letních pařácích je lepší v uzavřené místnosti. Zdánlivě absurdní rada platí pro lidi, kteří nechtějí přijít do styku s komárem. Ty láká kyselina mléčná, jež se skrze pot vylučuje.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Lidé s krevní skupinou 0

I komáři mají oblíbené pochoutky. Mezi ty patří například krev skupiny 0. Ta je v populaci vzácná, její nositelé však musí počítat s vytrvalým zájmem bodavého hmyzu. Entomolog Joseph M. Conlon také zde upozorňuje na pachy, které lidé s krevní skupinou 0 mohou vydávat.

Pijáci piva

V západní Africe provedli experiment, v jehož rámci rozdělili testované na dvě skupiny. Jedna pila pivo, druhá do sebe lila vodu. Komáři si následně více vybírali ty, kteří konzumovali první nápoj. To koresponduje i s výsledky japonského testu, který prokázal, že komáry přitahují lidé, kteří pijí alkohol.

Lidé s atraktivnějšími geny

Geny hrají roli takřka ve všem a atraktivita pro komáry není výjimkou. Zatímco někteří se otravného hmyzu nemohou zbavit takřka nikde, jiní podle vědců ze svého těla vylučují látky působící jako přirozený repelent.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744