Komunikace beze slov a pohybů: Vědci vymysleli přístroj, který umí „číst myšlenky“ | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunikace beze slov a pohybů: Vědci vymysleli přístroj, který umí „číst myšlenky“

Komunikace beze slov a pohybů: Vědci vymysleli přístroj, který umí „číst myšlenky“
 

Přístroj, který dokáže přečíst vaši „vnitřní řeč“? Dost možná běžná součást brzké budoucnosti. Výzkumná laboratoř MIT Media Lab vyvinula systém s přiléhavým názvem AlterEgo, jehož úkolem je právě tohle: „přečíst“ ze svalů mluvidel, do nichž se vnitřní monolog přenáší, na co právě myslíte. Přístroj může sloužit i jako pomůcka pro neslyšící a vzhledem není o moc nápadnější než klasický headset.

Cílem vynálezu je podle jeho tvůrců „propojit lidi a počítače“ a umožnit jim komunikovat bez otvírání úst. Přístroj zachycuje pomocí elektrod jemné neurosvalové signály vycházející z „artikulátorů“ vnitřní řeči, neboli ploch na tváři a čelisti, které „mluvčí“ záměrně aktivuje stejným způsobem, jako kdyby si „mluvil pro sebe“. Podle autorů je tak schopen zprostředkovat vysílání a přijímání proudů informací mezi člověkem a jakýmkoli přístrojem na bázi počítače, který prošel speciálním „výcvikem“ na přiřazování jednotlivých signálů ke konkrétním slovům.

Uživatel může prostřednictvím přístroje snadno komunikovat s internetem a robotickými asistenty či udílet pokyny. Vývojáři prý do budoucna počítají i s jakýmsi splynutím systému s lidskou bytostí a vytvoření uživatelova „druhého já“. Jejich cílem je i zkrácení samotného procesu získávání informací: jak uvádějí, namísto série jednoduchých úkonů potřebných například pro zjištění času či informace z internetového vyhledávače, stačí s pomocí přístroje uživateli blesková „vnitřní“ výměna.

Přestože je přístroj ve světě hi-tech novinkou, samotný princip stroje na „odposlouchávání myšlenek“ je předmětem vědeckého výzkumu minimálně od roku 2004, kdy informaci o budoucím vývoji systému zveřejnila NASA. Největším dosavadním omezením zůstává u prvorozeného přístroje malá slovní zásoba – prozatím dokáže rozpoznat pouhou stovku anglických termínů. Krom toho je s ním spojen i potenciální problém, který představuje možnost jeho zneužití pro vojenské účely.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.