Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Kulky létaly všude, lidé leželi na sobě.“ Svědci popsali masakr v Las Vegas a následný chaos

„Kulky létaly všude, lidé leželi na sobě.“ Svědci popsali masakr v Las Vegas a následný chaos

Amerika zažila nejhorší masovou střelbu ve své historii. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock v Las Vegas spustil palbu z automatické zbraně. Zabarikádovaný ve 32. patře hotelu si z dosud neznámých důvodů vybral za cíl končící festival country na druhé straně bulváru. Zavraždil nejméně 50 lidí a zranil přes 200 dalších. Videa na sociálních sítích zachycují hrůzu a chaos, což potvrzují další svědectví, která se dostávají na svět.

Vyděšení lidé se schovávali za vším, co je mohlo před střelbou ochránit. „Kulky létaly všude. Všichni utíkali, bylo to opravdu strašné. Musely to být stovky ran,“ řekl podle serveru Independent jeden ze svědků, který byl přesvědčen, že za útokem muselo stát několik střelců. To ale policie vyvrátila.

„Viděli jsme, jak jedné z obětí dávali srdeční masáž za kamionem,“ řekla další svědkyně. „Ty střely se odrážely. Takže jsme se všichni plazili a snažili se utéct.“

„Všichni doslova leželi na sobě a snažili se dostat z ulice,“ řekla CNN žena, která festival navštívila spolu s manželem. „Když jsme utekli, viděli jsme, jak jednoho muže střela zasáhla. Dostali jsme ho odtamtud a běželi dál. Doběhli jsme k našemu autu, pod ním se ale schovávali další lidé.“ Před palbou pak v autě schovali dalších šest lidí.

„Viděl jsem, jak holku vedle mě střelili do hlavy. Její mozek byl venku,“ řekl po šíleném zážitku bývalý pokerový hráč a celebrita Dan Bilzerian, který byl jedním ze svědků útoku. Za zveřejnění videa ze střelby na sociálních sítích ovšem sklidil i kritiku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1