Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli hidžábu nedostala práci. Dnes je krásná Švédka průkopnicí muslimské módy

Kvůli hidžábu nedostala práci. Dnes je krásná Švédka průkopnicí muslimské módy

V módních obchodech se rozmáhá nový trend. Velké řetězce začaly prodávat muslimskou módu. Ta přitom není jen rigidním oděvem vycházejícím z koránu. Že může být i moderní a zajímavá ukazuje švédská designérka Iman Aldebeová.

Příběh Aldebeové, jejíž výtvory prodávají přední butiky ve Švédsku, Paříži, Dubaji nebo New Yorku, detailně popsal server televizní stanice Al-Džazíra. Návrhářka vyrůstala ve Stockholmu v rodině vysloužilého imáma. S vírou tak byla v kontaktu od dětství. Hidžáb nosí od šesti let.

O módu se začala zajímat už v průběhu dospívání. Striktní pravidla ji ale nedovolovala větší úpravy zevnějšku. Nemohla se například líčit ani se jinak odlišovat od zbytku muslimské komunity. „Pamatuji si, že když jsem vyrůstala, neměla jsem ráda způsob, jakým se matka a její přátelé oblékali,“ popisuje dnes 30letá žena.

V 16 letech šla studovat módní návrhářství. Vymýšlela různé muslimské oděvy na promoce nebo na svatby. Šířila je v úzkém kruhu přátel a rodiny. Když si následně přerušila studium na vysoké škole, setkala se s prvním problémem. Kvůli její víře ji nepřijali na místo prodavačky v butiku. „Když jsem tam přišla, řekli, že místo už je obsazené. Poslala jsem tam poté kamarádku, která hidžáb nenosí, a té se zeptali, kdy může nastoupit,“ vypráví Aldebeová.

Tehdy začala přemýšlet, jak skloubit svoji víru a její pravidla oblékání s předsudky švédské společnosti. Šátek na hlavě si nechala, jen změnila způsob jeho nošení. Místo arabského způsobu obvázání kolem obličeje přešla na africké uvazování šátku za hlavou. Nejenže získala práci, ale zákazníci jí skládali komplimenty.

Jako muslimská módní návrhářka se často objevovala v médiích a brzy vycítila šanci se v oboru výrazněji prosadit. Zájem o módu totiž mezi muslimy neustále roste. Podle odhadu by měli v tomto segmentu v roce 2019 utratit v přepočtu přes 12 bilionů korun.

Uniformy pro muslimské policistky

Aldebeová se svojí kolekcí zvanou „Happy Turban“ vyplnila díru na trhu. Její výtvory jsou populární i mezi lidmi, kteří se k islámu nehlásí. Že něco dokázala, poznala, když v roce 2007 dostala zakázku na návrh uniforem pro muslimky sloužící u švédské policie. Její díla nosí ženy i v armádě, hasičském sboru nebo nemocnicích.

Úspěchu si však všimli i její odpůrci. Právě po práci pro policii začala dostávat výhružné zprávy od švédských nacionalistů. „Psali mi třeba, ať jsem opatrná, že můžu uklouznout a zabít se, když stojím na balkóně,“ prozrazuje. Že si nezaslouží žít, se dočetla i na různých internetových fórech.

Nezlomilo jí to. Její díla nyní zná celý svět. Prodávají se v mnoha městech světa, nosí je lidé napříč vyznáními. Aldebeová teď touží prosadit se na britském trhu. Z opovrhované dívky, která nemohla zavadit o práci, je úspěšná mladá žena.

„Každý si musí tu svoji bitvu vybojovat sám a dělat si věci po svém. Nemohla jsem čekat sto let, až se změní švédská společnost. Musela jsem změnit pár věcí a přijít s řešením, které mi vyhovuje,“ dodává pro Al-Džazíru návrhářka.