Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli mobilním telefonům hloupneme, i když je zrovna nepoužíváme, potvrdil výzkum

Kvůli mobilním telefonům hloupneme, i když je zrovna nepoužíváme, potvrdil výzkum

Možná to sami znáte. Mobilní telefon si s sebou berete na dovolenou, do koupelny a pravděpodobně ho celou noc máte vedle sebe na nočním stolku. Chytré telefony existují teprve jednu dekádu a mnozí si už bez nich svůj život neumí představit. Studií o škodlivosti mobilů se za těch několik let už vyrojilo mnoho a stále přibývají. Nyní vědci zjistili, že chytré telefony významně snižují lidskou pozornost a schopnost řešit problémové situace. A to dokonce i ve chvílích, kdy se na telefon vůbec nedíváme, nebo ho vypneme.

Hlavně u lidí závislých na telefonu se stává, že i když se ho už přinutí na chvíli odložit, stejně dál myslí na to, co jim uniká za tu dobu, kdy nemohou sledovat obrazovku. Přestože přístroj leží na stole, nebo je s vypnutým zvoněním uložený v batohu, lidé prý mají stále tendenci na něj myslet a mají potřebu ho neustále kontrolovat. To ale značně snižuje naši pozornost, jak ukázal i výzkum psychologa z texaské univerzity.

„Téma chytrých telefonů je velice aktuální a přístroje mají už v našem životě doslova privilegované místo. S ničím jiným se to nedá srovnat,“ vysvětluje autor studie Adrian Ward pro server The Atlantic. Telefon přirovnává k něčemu, co stále volá naše jméno, a my tomu volání nedokážeme odolat, a proto ho stále bereme do ruky.

Součástí výzkumu byl experiment, který potvrdil, že i vypnutý telefon, pokud je ve stejné místnosti se svým uživatelem, dokáže snižovat jeho schopnosti a intelekt. Studie se zúčastnilo 500 vysokoškoláků, kteří byli rozdělení do dvou skupin. Jedna skupina nechala své chytré telefony ve vedlejší místnosti. Druhá skupina musela u svých mobilů vypnout zvuk a nechala je buď u sebe v tašce, nebo před sebou na stole. Potom následovaly testy paměti a pozornosti.

Výsledky potvrdily předvídaný předpoklad. Ti studenti, kteří svůj mobil nechali v úplně jiné místnosti, dopadli při testech lépe. Dokonce častěji říkali, že se jim úkoly zdály lehké. Nedokázali ale určit, zda to bylo tím, že se bez mobilu v dosahu dokázali lépe soustředit.

„Atraktivní objekty kradou naši pozornost, a pokud jsou blízko, musíme se mnohem více snažit, abychom dokázali udržet pozornost,“ potvrzuje psycholog z kalifornské univerzity Daniel Oppenheimer. Mobil položený na stole přirovnává k podobnému rozrušení jako dort vedle člověka, co chce zhubnout, nebo jako krabičku cigaret vedle kuřáka.

Oppenheimer se účinkem moderní techniky na člověka zabývá dlouhodobě. A tvrdí, že negativní dopady nových vynálezů, jako je chytrý telefon, zatím nedokážeme objektivně zhodnotit. Ve společnosti totiž stále ještě převládá prvotní nadšení z toho, co chytrý telefon dokáže, a málokdo tak umí s odstupem posoudit, jak rozsáhlá mohou být pro člověka jeho negativa.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1