Kyborg, který kvůli telepatii „napíchnul“ i vlastní ženu. Future Port Prague startuje už za měsíc | info.cz

Články odjinud

Kyborg, který kvůli telepatii „napíchnul“ i vlastní ženu. Future Port Prague startuje už za měsíc

Na začátku září se v Praze opět uskuteční technologický festival Future Port Prague (FPP), který představí novinky ze světa robotiky, nanotechnologií či blockchainu. Po úspěšném loňském ročníku se letos festival dočkal rozšíření na dva dny, ve kterých návštěvníci uvidí například unikátní koncept mladoboleslavské automobilky Škoda Vision X, nejlepší brýle pro virtuální realitu z dílny českého start-upu VRgineers anebo světová senzace z oblasti her virtuální reality Beat Sabre.

„Naší ambice je, abychom se stali nejvýznamnějším technologickým festivalem alespoň v Evropě,“ říká pro INFO.CZ organizátor festivalu Martin Holečko. Našlápnuto k tomuto cíli má dobře. Festival a byznysová konference totiž opět do Prahy přiveze špičkové řečníky, Pražanům se představí například Yuri van Geest či Nell Watsonová z think-tanku Singularity University, starosta švýcarského města Zug, které je založené na blockchainu, Dolfi Müller, nebo odborníky z firem jako Škoda, NVidia či IBM.

„Zatím ještě nemám přesně vybrané téma, které budu na festivalu prezentovat,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Liliana Berezkinová – Češka, jejíž společnost Nanopharma jako první na světě vyvinula umělý brzlík. „Chtěla bych ale, aby to oproti loňsku bylo něco nového, aby to posluchačům přineslo nové podněty,“ dodala Berezkinová, se kterou přineseme několikastránkový rozhovor v dalším čísle magazínu InfoLAB.

Na festivalu dále vystoupí i „Kapitán Kyborg“ Kevin Warwick, který získal celosvětové uznání díky sérii experimentů zaměřených na propojení lidské nervové soustavy s počítačem. Nakonec mu propojení s neživým strojem nestačilo a přemluvil svou manželku, aby se i ona nechala technologicky vylepšit; spolu pak provozovali telepatii.

„Když jsem manželce říkal, že budeme schopni vysílat signály z nervových systémů, byla poměrně skeptická a musel jsem ji k tomu přemluvit. A jsem rád, že to udělala, protože ten zážitek posílání signálů mezi nervovými systémy je velmi intimní. Člověk se tak opravdu dostává do těla další bytosti,“ tvrdí britský profesor.

Kromě řečníků bude na festivalu přehlídka těch nejpokročilejších technologií. Mladoboleslavská automobilka Škoda na festivalu představí svůj nový koncept, Vision X, který byl jedním z hlavních trháků letošního ženevského autosalonu.

Spolu se škodováckým konceptem bude pro návštěvníky připravena nyní už legendární VR hra Beat Sabre, robot Yumi, závody dronů, představení hasičských obleků z grafenu, autonomní vozy, nejlepší 3D brýle na světě XTAL či robot s umělou inteligencí.

„Náš cíl je pomoci lidem získat přehled o nových technologiích, které v poslední době vznikají opravdu rychle,“ říká pro INFO.CZ Martin Holečko. „Věřím, že právě technologie mají velký potenciál udělat náš svět lepším místem.“

Festival a konference Future Port Prague proběhnou 6. a 7. září v pražské Holešovické tržnici.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud