Lednička s občerstvením nebo leštička bot. Čínská „záchodová revoluce“ se totálně vymkla kontrole | info.cz

Články odjinud

Lednička s občerstvením nebo leštička bot. Čínská „záchodová revoluce“ se totálně vymkla kontrole

Dva roky zpět si Čína vytkla za cíl modernizovat své toalety, které byly častým tématem stížností zahraničních návštěvníků země. Častokrát se totiž jednalo jen o glorifikovanou díru do země bez jakékoliv zástěny či hygieny, s nulovým soukromím. Revoluce, která měla přinést služby srovnatelné se západem, se však vymkla kontrole. Jednotlivé provincie se nyní předhánějí v tom, co budou její veřejné toalety nabízet. Ve hře jsou již záchodky s wi-fi, rozpoznáváním obličejů či nabíjením mobilních telefonů. 

Turista, kterému před pár lety nezbylo, než v Číně navštívit veřejné toalety, častokrát zaplakal. Záchody totiž představovala jen místnost s několika vyhloubenými dírami v podlaze seřazenými vedle sebe.

I proto čínský prezident Si Ťin-pching před třemi lety vyhlásil „záchodovou revoluci.“ Zrekonstruovány či nově postaveny měly být desítky tisíc toalet. Jenže čínské provincie se do plánu pustily až příliš horlivě a revoluce tak spíše připomínala souboj o to, kdo postaví honosnější „záchodový palác“.

Vznikaly veřejné záchody, které disponovaly nabíječkou telefonů, signálem wi-fi či dispenzorem toaletního papíru, který fungoval na bázi rozpoznávání obličejů. V provincii Čching-chaj se tento přístup snažili trumfnout tím, že vybudovali veřejné záchodky za 8.7 milionu korun, které obsahovaly ploché LCD televize. A korunku neoficiální soutěži nasadily toalety, které obsahovaly miniaturní lednice s občerstvením, leštič bot či high-tech klimatizaci, která eliminovala veškeré zápachy.

Nyní tak centrální vláda musí krotit regionální vášně. „Nepotřebujeme, aby se jednotliví lokální činitelé snažili navzájem se překonat ve vybudování pětihvězdičkových toalet. Potřebujeme jen zařízení, která budou příjemná a veřejně dostupná,“ uvedl Li Jinzao, ředitel Kanceláře čínského cestovního ruchu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud