Články odjinud

Legendární seriál Sex ve městě slaví 20 let od premiéry. Jako první si všiml fenoménu singles

Legendární seriál Sex ve městě slaví 20 let od premiéry. Jako první si všiml fenoménu singles

Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat! Tak zní motto amerického kultovního seriálu z produkce kabelové televize HBO o půvabné novinářce a jejích třech kamarádkách, který se na konci 90. let stal celosvětovým hitem a posbíral desítky cen. Kulturní fenomén Sexu ve městě zasáhl mnohé - od módy až po klasiku, jakou je koktejl Cosmopolitan. Dnes je to 20 let od premiéry prvního dílu.

Šest sezon v letech 1998-2004, sedm prestižních cen Emmy a osm Zlatých glóbů - například v roce 2000 Zlatý glóbus za herecký výkon pro Sarah Jessiku Parkerovou a za nejlepší komediální seriál. To je letmá bilance seriálu, který je plný inteligentního humoru, otázek partnerských vztahů, nevěry, sexu, přátelství, a také třeba zajímavých módních kreací.

Hlavní hrdinkou seriálu, natočeného podle stejnojmenného románu Candace Bushnellové, je chytrá, inteligentní, zvídavá, veselá a přitažlivá Carrie Bradshawová, která žije sama. Doslova sama ale samozřejmě není, pouze se žádný z jejích sexuálních objektů ještě "nepřehoupl" do pozice stálého partnera.

Období hledání toho pravého je pro ni i pro její tři rovněž nezadané, krásné a inteligentní kamarádky zdrojem věčné inspirace i úvah. Je takové soužití vůbec možné? Carrie navíc své zkušenosti z newyorských večírků dokonale úročí v pravidelných novinových sloupcích, nazvaných příznačně Sex ve městě.

Ne nepodstatný moment v seriálu představují exkluzivní lodičky návrháře Manola Blahnika, na kterých je Carrie doslova závislá. Během vysílání seriálu a poté poptávka po Blahnikově obuvi samozřejmě prudce vzrostla.

Z herečky Sarah Jessiky Parkerové udělala role novinářky Carrie idol amerických žen. Sama nicméně tvrdí, že je ve skutečnosti úplně jiná: "Jsem zodpovědná, realistická, pracovitá a nemluvím sprostě!"

A taky je prý mnohem stydlivější. Proto si ve smlouvě vymínila, že se při natáčení nebude muset nikdy zcela svléci - na rozdíl od svých kamarádek. Zodpovědná Miranda (Cynthia Nixonová), uvědomělá Charlotte (Kristin Davisová) a především náruživá Samantha (Kim Cattrallová) s nahotou před kamerami takový problém neměly.

Seriál, který si jako první všiml fenoménu singles, zaznamenal velkou oblibu i v ČR. A čtyři roky po skončení šesté série vznikl ještě celovečerní film s pokračováním příběhů čtyř kamarádek. Nyní už čtyřicátnice a jedna padesátnice (stylizující se dost neúspěšně do role třicátnice), si stále užívají peněz, sexu a života, a hlavně to umějí vtipně komentovat.

Potenciálu úspěšného seriálu se zdatně chopil i turistický ruch. Takže dnes jezdí po New Yorku vyhlídkový autobus, který zájemce proveze po seriálových místech. A jeho fanoušci si mohou též zakoupit mnoho upomínkových předmětů - od oblečení, šperků, kosmetiky a knih, až třeba ke kuchyňským potřebám.

 

Články odjinud