Legendární seriál Sex ve městě slaví 20 let od premiéry. Jako první si všiml fenoménu singles | info.cz

Články odjinud

Legendární seriál Sex ve městě slaví 20 let od premiéry. Jako první si všiml fenoménu singles

Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat! Tak zní motto amerického kultovního seriálu z produkce kabelové televize HBO o půvabné novinářce a jejích třech kamarádkách, který se na konci 90. let stal celosvětovým hitem a posbíral desítky cen. Kulturní fenomén Sexu ve městě zasáhl mnohé - od módy až po klasiku, jakou je koktejl Cosmopolitan. Dnes je to 20 let od premiéry prvního dílu.

Šest sezon v letech 1998-2004, sedm prestižních cen Emmy a osm Zlatých glóbů - například v roce 2000 Zlatý glóbus za herecký výkon pro Sarah Jessiku Parkerovou a za nejlepší komediální seriál. To je letmá bilance seriálu, který je plný inteligentního humoru, otázek partnerských vztahů, nevěry, sexu, přátelství, a také třeba zajímavých módních kreací.

Hlavní hrdinkou seriálu, natočeného podle stejnojmenného románu Candace Bushnellové, je chytrá, inteligentní, zvídavá, veselá a přitažlivá Carrie Bradshawová, která žije sama. Doslova sama ale samozřejmě není, pouze se žádný z jejích sexuálních objektů ještě "nepřehoupl" do pozice stálého partnera.

Období hledání toho pravého je pro ni i pro její tři rovněž nezadané, krásné a inteligentní kamarádky zdrojem věčné inspirace i úvah. Je takové soužití vůbec možné? Carrie navíc své zkušenosti z newyorských večírků dokonale úročí v pravidelných novinových sloupcích, nazvaných příznačně Sex ve městě.

Ne nepodstatný moment v seriálu představují exkluzivní lodičky návrháře Manola Blahnika, na kterých je Carrie doslova závislá. Během vysílání seriálu a poté poptávka po Blahnikově obuvi samozřejmě prudce vzrostla.

Z herečky Sarah Jessiky Parkerové udělala role novinářky Carrie idol amerických žen. Sama nicméně tvrdí, že je ve skutečnosti úplně jiná: "Jsem zodpovědná, realistická, pracovitá a nemluvím sprostě!"

A taky je prý mnohem stydlivější. Proto si ve smlouvě vymínila, že se při natáčení nebude muset nikdy zcela svléci - na rozdíl od svých kamarádek. Zodpovědná Miranda (Cynthia Nixonová), uvědomělá Charlotte (Kristin Davisová) a především náruživá Samantha (Kim Cattrallová) s nahotou před kamerami takový problém neměly.

Seriál, který si jako první všiml fenoménu singles, zaznamenal velkou oblibu i v ČR. A čtyři roky po skončení šesté série vznikl ještě celovečerní film s pokračováním příběhů čtyř kamarádek. Nyní už čtyřicátnice a jedna padesátnice (stylizující se dost neúspěšně do role třicátnice), si stále užívají peněz, sexu a života, a hlavně to umějí vtipně komentovat.

Potenciálu úspěšného seriálu se zdatně chopil i turistický ruch. Takže dnes jezdí po New Yorku vyhlídkový autobus, který zájemce proveze po seriálových místech. A jeho fanoušci si mohou též zakoupit mnoho upomínkových předmětů - od oblečení, šperků, kosmetiky a knih, až třeba ke kuchyňským potřebám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud