Lidé jako netopýři. K orientaci se mohou naučit využívat echolokaci | info.cz

Články odjinud

Lidé jako netopýři. K orientaci se mohou naučit využívat echolokaci

Echolokace zřejmě není schopností, kterou by měli k dispozici jen delfíni a netopýři. Studie německých vědců ukázala, že využívat odrazy zvuku od předmětů se mohou naučit i lidé.

„Jediným důvodem, proč to vidící lidé nedělají, je, že nemusí,“ tvrdí neurovědkyně Virginia Flanaginová, která za experimentem stojí.

Malá studie, kterou němečtí vědci z Ludwig-Maximilians-Universitaet v Mnichově provedli na 12 osobách, ukazuje, že si lidé mohou osvojit schopnost echolokace pro lepší orientaci v prostoru.

Test spočíval ve výcviku skupinky, ve které byl jeden člověk slepý. Její členové se učili odhadovat rozměry místností podle toho, jak se od jejích stěn odrážel zvuk. Vědci ale využili jen digitální simulaci prostoru nedalekého kostela.

Princip byl jednoduchý. Lidé během experimentu dostávali do sluchátek stejnou ozvěnu, jakou by slyšeli v případě, že by stáli ve skutečném kostele. V testování se jim vedlo až překvapivě dobře. Dokázali odhalit i malé (4%) změny velikosti místnosti. To je přitom lepší než u některých lidí, kteří pro tu samou činnost využívají své oči.

Následné skenování mozku navíc odhalilo ještě jeden zajímavý poznatek. Zatímco vidící lidé při průzkumu zapojovali motorické oblasti mozku, slepec využil oblast zodpovídající za zrak.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud