Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidl propustil unikátního zaměstnance: Moc pracoval a nechtěl nic za přesčasy

Lidl propustil unikátního zaměstnance: Moc pracoval a nechtěl nic za přesčasy

Pro dobrotu na žebrotu. Tak by se dal krátce vystihnout případ manažera Lidlu v Barceloně, který v práci trávil pravidelně hodiny přesčas. Místo toho, aby se dočkal ocenění, nastal pravý opak. Firma ho za jeho příliš velké pracovní nasazení vyhodila.

Zaměstnanec vystupující v médiích jako Jean P. pracoval jako manažer Lidlu v Barceloně a v práci trávil mnohem více času, než bylo nutné. Navíc své přesčasy firmě nehlásil, a tak mu nebyly propláceny. A co víc, ke stejnému přístupu a nasazení dokonce vybízel i další zaměstnance. Informoval o tom deník El País.

Jean P. často pracoval i 80 minut před začátkem pracovní doby. To znamená, že do práce jezdil i kolem páté hodiny ranní a připravoval prodejnu na nápor zákazníků. Zboží mimo jiné naceňoval a rovnal. Takto si ale počínal, aniž by o tom informoval svého zaměstnavatele. Dokonce se vždy čipem v práci přihlásil až ve chvíli, kdy začali přicházet ostatní zaměstnanci. A kdyby si na něj ostatní nestěžovali, zřejmě by se nic nezměnilo.

Jenže Jean P. začal i ostatní kolegy nabádat k tomu, aby pracovali podobně jako on ještě před pracovní dobou. Záleželo mu prý na tom, aby obchod dokonale fungoval. To se ale pochopitelně ostatním zaměstnancům nelíbilo a začali si na Jeana P. stěžovat. Firma se k tomu postavila úplně jinak, než samotný manažer očekával. Když ho Lidl potrestal za to, že pracuje až moc, byl hodně zaskočen. „Abychom mohli splnit prodejní cíle firmy, bylo nutné pracovat mimo otevírací dobu,“ vysvětloval Jean P. svoje pohnutky deníku El País.

Podle Lidlu se ale jedná o vážné porušení pracovní smlouvy, protože v ní jasně stojí, že musí být zaměstnanci proplacena každá odpracovaná minuta. Jeana P. navíc usvědčily kamery, které dokázaly, že skutečně pracuje déle, než je „povoleno“. Proto se firma rozhodla s mužem rozvázat poměr. Proti takovému jednání se ohradil advokát manažera, který upozorňuje na to, že pokud jeho klient porušil nějaká pravidla, bylo to jen ve prospěch firmy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744