Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Má jazyk zapadlej, možná...“ Záznam z nehody dívek ukázal bezradnost prvních zachránců. Selhala první pomoc?

„Má jazyk zapadlej, možná...“ Záznam z nehody dívek ukázal bezradnost prvních zachránců. Selhala první pomoc?

Záznam z nehody dvou dívek u Obrnic zachycuje i okamžiky z první záchranné akce. K autu přispěchalo několik lidí, kteří zavolali sanitku a mladým ženám se pokusili pomoct. Z materiálu je patrné, že si nevěděli rady.

Po nárazu do bariéry telefon po 23 sekund vysílá ticho, je slyšet jen motorek pracujícího stěrače. Pak už přibíhají první zachránci. „Hej! Hej, holky! (volá z auta na ženu) Brouku! Telefon! Volejte sanitu a policajty. Do prdele! Holky! Holky! Holky! Holky!“, křičí jeden z mužů u nabouraného auta.

 Poté je slyšet, jak muž hovoří s dispečinkem záchranné služby. Popisuje, jak vypadá situace a po chvíli říká: „Ta jedna by mohla vystoupit. Spolujezdcova strana je otevřená, tam se dá. Zvládnete se postavit?!“

 Telefonát následně pokračuje: „Hele, hýbe hlavou! Slečno, slečno! Ona vypadá jako kdyby spala. Jako kdyby chrápala. Slečno! Já jí tady zmáčknu sanici, ona má stisknutý záby, má jazyk zapadlej možná...“ (spolujezdkyně Nikola V. začíná nesrozumitelně mluvit:) „Co se stalo? Bolí mě hlava.“

 Jeden z mužů zároveň na záznamu říká, že i řidička dýchá.  Mladá žena tak zemřela pravděpodobně až při nebo po převozu do nemocnice. Policie bude nehodu vyšetřovat několik měsíců, zachycený materiál jí bude sloužit jako jeden z důkazů.

Celý přepis hovoru svědků, kteří pomáhali, si přečtěte na serveru Blesk.cz.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1