Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mají děti politiků právo na soukromí? Amerika řeší divoký večírek dcery exprezidenta Obamy

Mají děti politiků právo na soukromí? Amerika řeší divoký večírek dcery exprezidenta Obamy

Američtí bulvární novináři znovu řeší dceru někdejšího prezidenta Baracka Obamy. Maliu někdo natočil na chicagském festivalu zřejmě pod vlivem drog. Bulvár si smlsl také na její sestře Sasche, které vyčítal fotku, na níž se líbá s klukem. Obamovi političtí oponenti v souvislosti s eskapádami jeho dcer poukazují na údajnou nekompetentnost bývalého šéfa Bílého domu v roli rodiče. Mají děti politiků právo na soukromí, nebo jsou navždy součástí veřejného života?

Video zachytilo opojenou Maliu během koncertu kapely The Killers na festivalu Lollapalooza. Starší Obamova dcera byla v backstage společně s přáteli. Při tanci spadla, praštila se do hlavy a válela se v trávě. Podobné vystoupení předvedla už před rokem pod vlivem marihuany.

Šestnáctiletou Sashu zase vyfotil na sociální sítě nejspíš některý z jejích kamarádů. Fotka ji zachycuje, jak se líbá s mužem. Server Daily Beast se v té souvislosti zamýšlí nad tím, jestli si i děti významných veřejných činitelů nezaslouží soukromí. Připomíná přitom starší případy Malii, kterou pronásledovali reportéři na večírcích.

Malia nakonec také doplatila na sociální sítě, na nichž se objevilo, jak na Brownově univerzitě hraje tzv. beer pong, populární alkoholovou hru americké mládeže.

List The Brown Daily Herald tehdy v omluvném textu napsal: „Často nepřemýšlíme o našich tweetech, které se dostanou k někomu jinému než k našim přátelům. Mnozí studenti Brownovy univerzity byli překvapeni a v rozpacích, když viděli sebe samé v novinových článcích. Je škoda, že Malia nemohla navštívit Brownovu univerzitu a užít si večírek, aniž by se o tom následující den psalo v novinách.“

Daily Herald dodal, že si Malia nevybrala dětství v Bílém domě, proto je nespravedlivé, že podléhá tak přísnému dohledu. Daily Beast poukazuje i na prostředí, v němž se dívky pohybovaly. Vyrůstaly v kruzích s výraznou převahou lidí bílé pleti. Server se ptá, zda by došlo k únikům fotografií, pokud by dívky dospívaly mezi černošskou komunitou.

„Lidé, kteří s vámi na kulturní a společenské úrovni souzní, nemají tendenci se s vámi zacházet jako s cirkusovou atrakcí,“ odpovídá komentátor webu Ira Madison III. Dodává, že Maliu a Sashu posuzují média mnohem přísněji než jejich bílé vrstevníky.

„Média na celém světě soudí jednání dvou mladých černošských dívek, zatímco chrání bílé děti jiných politiků,“ praví Madison a jako příklad uvádí syna současného prezidenta Donalda Trumpa Barrona. I když ten si především v době po inauguraci svého otce také užil své, když se stal na nějakou dobu internetovou senzací.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1