Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Maminka říká, že nesnášíte cizince." Šestiletá holčička v televizi trápila Farage

"Maminka říká, že nesnášíte cizince." Šestiletá holčička v televizi trápila Farage

Děti umí přesně mířenými dotazy často potrápit nejednoho dospělého. Nyní to poznal i někdejší lídr britské nacionalistické strany UKIP Nigel Farage. Toho si podala šestiletá dívka kvůli jeho negativnímu pohledu na cizince. podívejte se na VIDEO.

Byla to vůbec bizarní scéna. Farage byl hostem v pořadu televize Russia Today. Kromě odpovídání na otázky moderátora ale podstoupil i pasování na rytíře od šestileté holčičky. Zvláštní moment narážel na stížnosti britského politika, že mu skutečné rytířství odepřeli.

Během vysílání tak poklekl alespoň před dítětem s napodobeninou meče v ruce. „Neubliž mi,“ prosil dívku. Následně ji poděkoval a řekl, že se cítí poctěný. To nejhorší pro Farage však teprve mělo přijít.

„Moje maminka říká, že nesnášíte cizince,“ prohlásila odhodlaně holčička směrem k někdejšímu lídrovi britské nacionalistické formace. „Opravdu? Myslím, že to není tak úplně pravda,“ opáčil jí Farage a dodal, že královna musí být apolitická.

 

To už ale zakročil moderátor, který se snažil dívku umravnit. „Ne, ne, děvče, to nemůžeš říkat. To je nezdvořilé,“ pokáral ji a zábavnou vložku tím ukončil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1